1. Blog
  2. Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya nervoza anormal derecede düşük vücut ağırlığı, yoğun kilo alma korkusu ile karakterize bir yeme bozukluğudur. Anoreksiyası olan kişiler, yaşamlarında önemli ölçüde değişiklik yapmaya, yeme alışkanlıklarını şekillendirmeye çabalayarak kilo alma düşüncesinden kurtulmaya çalışırlar. Bu yoğun çaba sonucu kendini aç bırakmaya uzanabilir.


Anoreksiya nervoza, yıkıcı fiziksel sonuçları olan psikolojik bir hastalıktır. Hastalar kilo alımını önlemek veya kilo vermeye devam etmek için, yediklerini ciddi ölçüde kısıtlar hatta tamamen yemeyi bırakabilirler. Yemekten sonra kusarak veya diyet yardımcılarını ve yiyeceklerini orantısız ve yanlış kullanarak, kalori alımını kontrol etmeye çalışırlar. Ayrıca aşırı egzersiz yaparak kilo vermeye çalışabilirler. Ne kadar kilo verselerde yetmez. Kilo alma korkusunu sürekli içlerinde barındırmaya devam ederler.


Anoreksiya aslında kişinin yemekle ve kilolarıyla mücadelesinden öte bir duygusal mücadele biçimidir. Duygusal ,psikolojik olarak etkilendiğiniz bir olay anoreksiya nervozaya sebep olabilir. Anoreksiya, diğer yeme bozuklukları gibi hayatınızı ele geçirebilir ve üstesinden gelmek gün geçtikçe zorlaşabilir. Anoreksiya nervoza nın sağlığınızı tehdit edecek duruma gelmeden teşhis ve tedavisi önemlidir. Bir çok psikolojik hastalığın fiziksel sonuçları vardır. Anoreksiya nervoza çok ağır fiziksel sonuçlar doğurabilecek bir psikolojik hastalıktır. Bu sebeple tedaviye en kısa zamanda başlamak yararınıza olacaktır.


Anoreksinin iki ana alt türü vardır:

Kısıtlayıcı tip - kişinin yiyecek alımını ciddi şekilde kısıtladığı en yaygın olarak bilinen anoreksiya nervoza türüdür. Kısıtlama birçok şekilde olabilir. Örneğin ;Günlük alınan yiyecek miktarı veya türünü azaltma.


Tıkınırcasına yeme türü — daha az tanınan, bu tür anoreksiya nervoza, bir kişi yukarıdaki gibi alımını kısıtladığında oluşur. Kısıtlamadan dolayı oluşan veya nedensiz gelişen tıkınırcasına yeme sonucunda kendini kusturma yoluyla midesini yeniden boşaltma davranışında bulunmasıdır.


Anoreksiya Belirtileri

Anoreksiya nervozanın fiziksel belirti ve semptomları kişinin kendini aç bırakmasına bağlı olarak açlıkla ilişkili semptomlar dır. Genel olarak Anoreksiya dan muzdarip insanlar düşük vücut ağırlığından anlaşılabilmektedir, fakat düşük vücut ağırlığına sebep olan birçok biyolojik etkenin varlığı anoreksiyanın gözlemlenmesini zorlaştırabilir. Ayrıca anoreksiyası olan kişiler genellikle zayıflıklarını, yeme alışkanlıklarını veya fiziksel problemlerini ustaca gizler.


Anoreksiya nervozanın daha yaygın belirti ve semptomlarından bazıları şunlardır:

● Vücut şekli, ağırlığı veya görünümü ile meşgul olma.Sürekli kilo kontrolünde bulunma

● Yoğun kilo alma korkusu

● Yiyecekle ilgili fazla titiz davranma

● Bedenine dair olumsuz veya dengesiz düşüncelere kapılma, kendini sağlıklı kiloda veya düşük kilodayken şişman olarak algılama

● Özgüvensizlik, kendini çirkin hissetme vücudundan memnun olmama durumu

● Yemek konusunda veya hayatı hakkında kontrolden çıkmış hissetmek

● Anksiyete veya depresyon

● Yemek saatlerinde artan kaygı

● Başkaları için mutfağa girerek, özenle yemek hazırlamak fakat yemek yemeye ilgisiz olmak

● Sık sık öğün atlamak veya yemek yemeyi reddetmek

● Vücut şekli, kilosu, görünümü, yeme veya egzersiz alışkanlıkları hakkındaki yorumlara veya eleştirilere karşı artan hassasiyet, şiddetli tepki

● İntihar veya kendine zarar verme düşüncesine kapılma

● Kendini sürekli veya tekrarlayan diyetlere maruz bırakma

● Aşırı veya zorlayıcı egzersiz yapma

● Eğitim veya iş hayatında sosyal çevreye karşı iletişimde bozulmalar

● Yemekle ilgili takıntılı düşünceler

● Yemek yemekten sık sık kaçınma, yememek için bahaneler üretme

● Gizli gizli tıkınırcasına yeme veya yediklerini kusma yoluyla çıkarma

● Sosyal ilişkilerde bozulma

● Sinirlilik hali

● Uykusuzluk 

● Cinsel isteksizlik


Anoreksiya nervoza, zihni ve bedeni çeşitli şekillerde etkileyebilir.

Bireylerin yemekle ilgili takıntılarından dolayı kendisini aç bırakması ile ilişkili olarak soğuğa karşı veya diğer çevresel zorlayıcı etkenlere karşı toleransın düşük olması ile vücut hastalıklara açık hale gelebilir.

 

Takıntılı, sağlıksız düşünceler nedeniyle, kendini ,bedenini ve kilosunu sürekli kontrol durumunda olmanın yol açtığı fiziksel yorgunluk, stres kişiyi güçsüz düşürebilir. Besinlerin yeterli ve düzenli alınmıyor olması kansızlık vitamin eksikliği yaratmaktadır.Düzensiz beslenme kabızlık, ishal, şişkinlik ve karın ağrısı gibi sindirim problemlerine neden olmaktadır.


Psikolojik sürecinde bir sonucu olarak hormonların seviyesinde değişme ,kadınlarda adet dönemlerinde düzensizlik gözlemlenmektedir. Ne yazık ki, anoreksiyası olan birçok insan, başlangıçta tedavi fikrine sağlıklı bakmıyor. Kilolarını kontrol etme isteği, sağlıkları ile ilgili endişelerinin önüne gelmektedir. Endişelendiğiniz bir yakınınız varsa, onu bir doktorla konuşmaya teşvik edin. Yakınlarınızla paylaşamadığınız anoreksiniz olduğunu düşünüyorsanız, bir uzman ile durumunuzu değerlendirmek sizin için daha rahatlatıcı olabilir.


Anoreksiya Nervoza Nedenleri

Diğer psikolojik hastalıklar gibi anoreksinin de net olarak belirlenen bir neden yoktur. Genetik olarak bazı insanlarda anoreksi görülme olasılığı daha yüksektir. Daha mükemmeliyetçi ,titiz insanlarda anoreksi eğilimi daha yüksek olabilir.


Modern Batı kültürü ve kitle iletişim araçları inceliği vurgular. Sosyal medyada, başarı ve güzellik genellikle zayıf olmakla eş tutulur. Akran baskısı, özellikle genç kızlar arasında zayıf olma arzusuna neden olur.


Anoreksiya kadınlarda daha sık rastlanmakla birlikte erkeklerde de görülme olasılığı yüksektir. Kadınlar için güzellik dürtüsü zayıf olma isteğini birlikte getirir. Çevresel olarak sürekli kilolarıyla ilgili eleştirilere maruz kalmak kişide anoreksiyayı tetikleyebilir.


Bazı insanlar için anoreksiya nervoza, hayatlarının bir yönü üzerinde kontrol kazanmanın bir yolu olarak hissedilir. Kişi yiyecek alımını kontrol altına alındığında, bunun kendine ve çevreye karşı elde edilmiş bir başarı haline gelmesi kişinin bu davranışı devam ettirme çabasını destekler.


Tedavi Ve İyileşme

Vücudunuz size hayatınız boyunca eşlik edecek ,vücudunuzla barışmak çevredeki insanların vücudunuz hakkındaki yorumlarını görmezden gelmek kendinize arşı öz saygınızı geliştirebilir. Güzellik belli bir kültürün kalıbına sığacak kadar daraltılmamalı. Güzellik içinizde hissetiğinizdir.


Anoreksiya nervozanın kendi kendini aç bırakma döngüsünde, vücut normal çalışması için ihtiyaç duyduğu temel besinlerden mahrum bırakılır. Böylece vücut, enerjiyi korumak için tüm süreçlerini yavaşlatmak zorunda kalır ve bu da ciddi tıbbi sonuçlara yol açar. Bu sebeple tedaviyi red etseler bile çevrenizdeki insanlarda anoreksiya belirtilerini gözlemlediğinizde onları tedavi için motive etmeniz önemlidir.


Anoreksiya ne kadar zorlayıcı bir hastalık olsa da tamamen iyileşme ihtimali yüksektir. Uzun yıllardır hastalıkla yaşıyor olsanız bile anoreksiden kurtulmak mümkündür. İyileşme yolunda ilk adım yardım istemektir.


Tedavi süreci aşağıdakileri içerebilir;

● Bilişsel davranışçı terapi ile kişinin yeni düşünme, davranma ve stres yönetimi yöntemleri bulmasına yardımcı olmak

● Sağlıklı beslenmeyi sağlamak için gıdaların nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sağlayan beslenme tedavisi

● depresyon ve anksiyete tedavisi için ilaç

● beslenme eksikliklerini gidermek için takviyeler


Psikolog Merkezi; psikolojik hizmetlere ihtiyaç duyanlar ile mesleki yeterliliğe sahip ruh sağlığı uzmanlarını bir araya getirmek üzere tasarlanmış bir web uygulamasıdır. 

 

Psikolog Merkezi, psikolojik hizmetlere ihtiyaç duyan bireyleri konumlarına göre en yakın psikologlarla buluşturarak yüz yüze terapi hizmeti sunmasının yanında, farklı konumlardaki psikologlarla online terapi aracılığı ile güven esaslı görüşme sağlayabilecekleri dijital bir platformdur.