1. Blog
  2. Çok Ses Getiren Yeni Dizi: Kırmızı Oda

Çok Ses Getiren Yeni Dizi: Kırmızı Oda

Aslında, bir psikiyatrist için ne kadar zordur insanları iyileştirmek. Çünkü psikiyatristler her gün her saat spesifik olmayan ve olamayacak kişilerin tedavilerini üstlenir. Biyolojik sağlığın yanı sıra ruh sağlığının bu değişken yapılarına, kişinin psikolojik sorunlarının nereden kaynaklandığına, hangi anıların onlarda travmatik etki yarattığına, olaylara bakış açılarına, karakterlerine ve daha bir çok özelliği hesaba katarak tedavi yöntemi izlemektedirler.


Onlar için her hasta, yeniden çözümlemeleri ve tanımları gereken vakalardır. Çünkü psikiyatrik rahatsızlıkların teşhisi tahlil ya da görüntüleme teknikleri ile yapılamaz. Psikiyatristin mutlaka kişinin geçmişini ve anılarını bilmesi, kaydetmesi ve analiz etmesi gerekir. Bazı psikiyatristler geleceğe ışık tutması, vaka tanımlaması ve hastalıklar hakkında bilgi vermek kendi vakalarından yola çıkarak kitap hazırlarlar.


Dr. Gülseren Budayıcıoğlu tarafından kaleme alınan 'Madalyonun İçi: Bir Psikiyatrin Not Defterinden' adlı kitabı yayımlandığı andan itibaren çok ses getirmiş ve okuyucu tarafından oldukça beğeni toplamıştı. İçinde ki yaşam öyküleri birçok dizi ve filme senaryo konusu olmuştur.


Son zamanların en çok ses getiren, çok büyük bir farkındalık örneğine imza atan “Kırmızı Oda” dizisi de bu kitapta geçen vakaları konu almaktadır.


Kırmızı Oda Dizisinin Konusu ve Oyuncuları

Kırmızı Oda dizisi, Banu Kiremitçi Bozkurt tarafından senaryolaştırılan dizide Gülseren Budayıcıoğlu’nun da kitapta anlattığı gerçek hayat hikayelerinden yola çıkarak hazırlanmıştır. Bir psikiyatri kliniğinde hastaların geçmiş yaşam öyküleri, acıları, şuan ki hastalıklarının ve durumlarının nedenlerini konu almaktadır. Dizinin her bölümü bir seans olarak izleyiciye aktarılmaktadır.

Psikiyatristin kendi gözü ve iç sesi ile vakalarını çözmeye çalıştığı ve tedavi tekniklerini uyguladığı bu dizinin yönetmen koltuğunda Cem Karcı oturmaktadır. Aynı zamanda oyuncu kadrosu ile de büyük ses getiren Kırmızı Oda dizisindeki oyuncuların, sanki kendi hayat hikayelerini yaşar gibi izleyiciye inandırıcı bir şekilde aktarması da beğeni topladı.


Kırmızı Oda’nın usta oyuncu ana kadrosu ise şöyle;

Doktor Hanım – Psikiyatrist ve kliniğin sahibini dizinin başrolünde yer alan Binnur Kaya canlandırıyor. Binnur Kaya’nın hayat verdiği psikiyatrist, Prof. Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun kendisidir. Genellikle komedi dizi ve filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz Binnur Kaya bu rolünde üstesinden rahatlıkla gelmiş ve durumları çok iyi yansıtmaktadır.

  • Doktor Ayşe – Meriç Aral
  • Doktor Piraye – Tülin Özen
  • Stajyer Doktor Nihal – Ecem Uzun
  • Doktor Deniz – Burak Sevinç
  • Doktor Murat – Halit Özgür Sarı
  • Oyuncular tarafından karakterlere hayat verilmektedir.


Dizi de değişen hikayeler oldukça yan kadroda da değişikler meydana gelecektir. Fakat şuan anlatılan hikayelerden yola çıkacak olursak yardımcı kadro şöyledir;

  • Meliha – Evrim Alasya, çocukluk yıllarından itibaren ailesel olarak çok acı çekmiş ve kızı tarafından intiharın eşiğindeyken doktora getirilmiştir.
  • Nesrin – Mehmet çifti, aile içi şiddeti konu alan vakadır. Erkek bireyin şiddeti yüzünden dağılma noktasına gelen bir ailenin hikayesi anlatılır. Mehmet aslında güvensiz, sevgisiz ve sürekli şiddete maruz kalan bir çocukluk geçirmiştir. Aynı şekilde aile hayatında da bunu uygulamaktadır.
  • Ala – Hukuk fakültesini birincilikle bitirmiş oldukça zeki bir kişidir. Yalnızlık ve kimsenin kendisini sevmemesi ile ağır psikolojik sarsıntılar yaşamaktadır.


Kırmızı Oda Dizisi Analizi

Ülkemizde bu zamana göre yayınlamış dizilerden sıyrılıp fark yaratan Kırmızı Oda, ilk bölümünden itibaren seyirciyi ekrana kilitledi. Tekrar gösterimleri bile reyting rekorları kırdı. Özellikle toplumsal olaylara, şiddet unsuruna, memleketimizin içinde gizli kalmış aile dramlarına çok büyük bir farkındalık yarattı.


İzleyici kitlesine çocukluğumuzun, travmalarımızın, aslında “neden ve nasıl şimdiki karakterlere sahip bireyler olduk” sorusuna çok güzel bir cevap niteliği taşıdı.

Diğer yandan bakacak olursak, psikiyatri kliniğinde psikiyatristlerin uyguladığı çeşitli terapi ve tedavi yöntemleri biraz daha farklılık göstermektedir. Doktorlar hastalarına daha objektif ve hasta – doktor ilişkisini unutmadan bir tutum sergilerler.


Örnek verecek olursak;

Terapi esnasında çeşitli yazarlardan, düşünürlerden alıntı yapılabilir ancak bu tedavide odak noktası haline gelmez.

Uzman kişi hastası ile her zaman karşılıklı oturur ve onu dinler pozisyondadır. Kişinin psikiyatrik tedavi süresince genellikle üçüncü terapi sonrası açılması ve kendi geçmişine inmesi beklenir. – buna benzer birçok etmen…


Gerçek hayatta uygulanan teknik ve tıbbi yöntemlerin dizi içinde birebir uygulanması beklenemez. Sonuçta gerçek hayat hikayelerini barındıran ve gerçek hayatı anlatan bir dizi olsa da senaryo ve kurguya dayalı olması, seyirciye hitap edebilmesi gibi etmenler dizi içerisinde oldukça etkili oluyor. Lakin bazı uzmanların dikkat ettiği noktaları da unutmamak gerekiyor.
Psikolog Merkezi Nedir?


Psikolog Merkezi; psikolojik hizmetlere ihtiyaç duyanlar ile mesleki yeterliliğe sahip ruh sağlığı uzmanlarını bir araya getirmek üzere tasarlanmış bir web uygulamasıdır. 


Psikolog Merkezi, psikolojik hizmetlere ihtiyaç duyan bireyleri konumlarına göre en yakın psikologlarla buluşturarak yüz yüze terapi hizmeti sunmasının yanında, farklı konumlardaki psikologlarla online terapi aracılığı ile güven esaslı görüşme sağlayabilecekleri dijital bir platformdur.


Türkiye’nin İlk Dijital Psikolog Ağı! 


Psikolog Merkezi, psikoloji alanındaki hizmetlerin bir lüks değil ihtiyaç olduğu inancı ile, toplumdaki her bireyin ilgili hizmetlere ulaşması için gerekli altyapı ve farkındalığın oluşmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. 


Konu ve konum odaklı bulunabilirlik sayesinde, psikolog ve danışanlar arasında bir iletişim köprüsü oluşturmak, Psikolog Merkezi’nin kuruluş misyonudur. Uygulama, kullanıcı dostu arayüzü ile uzmanlar için görünürlük ve danışanlar için hizmete erişebilirlik sağlayan saygın bir dijital elçi olmayı hedeflemektedir.


Değerleri


Psikolog Merkezi; psikolojik hizmetin, ruh sağlığı biliminin genel kabul görmüş etik değerlerine uygun olarak gerçekleştirilmesini önemsemekte ve uygulamanın öz değeri olarak kabul etmektedir.


Psikolog Merkezi; kişisel veri gizliliğini, şeffaflık ve yasal mevzuatlara uyum ilkeleri kapsamında, son teknolojiye uygun olarak tasarlanmış altyapısı ve ilgili sözleşmeler aracılığıyla sağlamaktadır.


Psikolojik desteğe ulaşımda kalite ve sürdürülebilirlik odaklı toplumsal fayda sağlamayı hedefleyen Psikolog Merkezi, kurumsal sorumluluk bilincine sahiptir. Bilişim ve iletişim teknolojileriyle birlikte küresel bir köy haline gelen dünyada, zaman ve mekan kısıtlaması olmaksızın, psikoloji alanında sunulan hizmetlerin bilinirliği ve ulaşılabilirliğinin arttırılmasını hedeflemektedir.