1. Blog
  2. Mastürbasyon Yapmak Zararlı Mıdır?

Mastürbasyon Yapmak Zararlı Mıdır?

Cinsel davranış ve tutumlar normlardan, kültürden ve dini inançtan etkilenir. Kültürel normlara ve inançlara aykırı olduğu düşüncesi, mastürbasyon günah mı sorusunun sorulmasına, bu yanlış düşüncelerden dolayı mastürbasyondan uzaklaştırmak için yayılan yanlış bilgilerin doğmasına ve bunlara bağlı olarak olumsuz duyguların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

           

Günümüzde cinsellikle ilgili konularda farkındalık ve bilgi düzeyi artmıştır. İnternete kolay erişim ve sosyal medya kullanımı insanların bilinçlenmesinde ve doğru bilgiye daha kolay ulaşmasında etkili olmuştur. Ancak kulaktan dolma, eskiden beri getirdiğimiz, insanları yanlış yönlendiren bilgilerin gerçek ve bilimsel bilgilerin yerine geçtiğine hala şahit olmaktayız. Bu bilgi kirliliğinin neden olduğu yanlış yönlendirmeler söz konusudur.

           

Bilinenin aksine mastürbasyon yapmak zararlı değildir. Mastürbasyon hem zihinsel hem de fiziksel olarak sağlığa yararlıdır. Mastürbasyon orgazma ulaşmanın en güvenli yoludur. Seks oyuncaklarının kişisel olması ve hijyene dikkat edilmesi durumunda hamilelik ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riski yoktur. Stresi azaltarak rahatlamaya yardımcı olur. Orgazm sırasında salgılanan endorfin hormonu doğal bir ağrı kesici niteliği taşır ve insana kendisini iyi hissettirir. Dopamin salgılayarak ruh halini iyileştirir. Oksitosin hormonunun salınımıyla kaygıyı azaltır. Cinsel gerilimi boşaltır. Bazı insanların daha iyi uyumasına ya da daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olur. Cinsel eğitimin bir parçası olarak cinsel hayatın gelişmesine fayda sağlar. Cinsel hayatta güvence ve özsaygıyı artırır. Partnerlerin kabul etmesi durumunda cinsel hayatı zenginleştirebilir veya renklendirir. Kasıklarda olan ağrıyı hafifletir. Mastürbasyon, erken boşalma tedavisinde kullanılabilen bir cinsel aktivitedir.

           

Mastürbasyonun faydalarının yanında zararları da vardır. Sıklığı, doğru şekilde yapılması ve hayatı ne derecede etkilediği önemlidir. Mastürbasyon çok aşırı yapıldığında genital bölgenin derisinin tahriş olmasına neden olabilir, yorgunluk ve uykuya eğilim yapabilir, kişinin partnerine olan arzusunu olumsuz etkileyebilir, erken boşalmaya yol açabilir, kişinin sosyal yaşantısını veya normal seksüel ilişkilerini bozabilir. Yanlış bilgi ve inançlardan kaynaklı kişi mastürbasyon sonrası suçluluk ve utanç duygusuna kapılabilir.


Mastürbasyon Nedir?

Mastürbasyon, kendi kendini tatmin etmedir. Özdoyurum olarak da adlandırılmaktadır. Mastürbasyon kelimesinin latince ‘manu stuprare: elle kirletmek’ sözcüğünden türediği varsayılmaktadır. Halk arasında ’31 çekmek’ olarak tabir edilir. Onanizm de aynı anlama gelmektedir.

           

Bireyin çeşitli görsel, düşünsel ve fiziksel yöntemler kullanarak, haz veren cinsel bir tepki üreterek kendi kendini tatmin etmesi ve cinsel doyum sağlamasıdır. Mastürbasyon var olan cinsel dürtünün doyuma ulaşması için yapılan bir eylemdir. Cinsel fantezilerimizin ve cinsel hayal gücümüzün ulaştığı bir noktadır. Sadece elle uyararak değil sürtünerek, masajla, çeşitli cinsel oyuncaklarla, tazyikli su ve benzeri birçok araç ile kendi kendine gerçekleştirilen bu deneyim kişilerin kendi vücudunu tanımalarını sağlar.

Mastürbasyonun sadece cinsel partner olmadığında yapıldığı düşüncesi yanlıştır. Çünkü mastürbasyon aynı zamanda, partneri olan kişilerin tek başına ya da partneriyle birlikte yaptığı ya da partnerlerin birbirlerine yaptıkları bir cinsel etkinliktir. Çiftler daha tatmin edici bir cinsel ilişki için teknikleri keşfetmek ve yakınlıklarına katkıda bulunmak için karşılıklı olarak birbirlerine mastürbasyon yapabilirler.

           

Mastürbasyon hayatın her döneminde olağandır. Hem erkekler hem de kadınlar mastürbasyon yapmaktadırlar. Mastürbasyon, çoğu erkek ve kadının yaşadığı ilk cinsel deneyimdir. Küçük çocuklarda mastürbasyon, çocuğun vücudunu keşfetme sürecinin normal bir parçasıdır. Araştırmalara göre erkeklerde daha sıktır. 20 yaş öncesi erkeklerin %94’ü, kadınların %33’ü mastürbasyon yapmaktadır. Çoğu insan yetişkinlikte mastürbasyon yapmaya devam etmektedir.

           

Mastürbasyon doğru bir şekilde ve makul sıklıkta yapıldığında kişinin cinsel olarak rahatlamasına ve haz almasına yardımcı olan, stresi azaltan sağlıklı bir eylemdir. Mastürbasyon, yalnızca partnerle cinsel aktiviteyi engellediğinde, bir partnere tercih edildiğinde, halka açık olduğunda, zorunlu olarak yapıldığında veya günlük yaşam ve aktiviteleri engelleyerek kişide önemli sıkıntıya, işlevselliğin bozulmasına neden olduğunda bir sorun olarak kabul edilir. Aşırı mastürbasyon yapılması bağımlılığa dönüşebilir.


Mastürbasyon İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Mastürbasyon, cinsel mitlerin en fazla olduğu konulardandır.

·     Mastürbasyon yapmak sağır eder.

·     Mastürbasyon yapmak kör eder.

·     Mastürbasyon yapmak sivilce yapar.

·     Mastürbasyon yapmak cinsel gücü azaltır.

·     Mastürbasyon yapmak kısırlık yapar.

·     Mastürbasyon yapmak iktidarsızlığa neden olur.

·     Mastürbasyon yapmak ruh sağlığı hastalıklarına neden olur.

·     Evli insanlar mastürbasyon yapamaz. Sadece yalnız, partneri olmayan kişiler mastürbasyon yapar.

·     Mastürbasyon yapmak adet (regl) döngüsünü bozar.

·     Mastürbasyon yapmak penis boyunun uzamasını durdurur.

·     Mastürbasyon yapmak kişinin partneriyle cinsel hayatında mutlu olmadığını gösterir.

·     Yalnızca erkekler mastürbasyon yapar.

·     Mastürbasyon sadece ergenler içindir.

·     Mastürbasyon gerçek orgazm ile sonuçlanmaz.

·     Mastürbasyon yapmak fiziksel problemlere neden olur.

·     Mastürbasyon yapmak zararlıdır.

·     En iyi mastürbasyon böyle yapılır.

·     Mastürbasyon kirlidir.

·     Kadınlar mastürbasyon yaparsa bakireliklerini kaybederler.

Yukarıda sıralanan cümleler gibi söylemleri çok sık duyarız. Ancak bunlar sadece mastürbasyon hakkında ortaya atılan, halk arasında geçmişten günümüze hala konuşulan ve inanılan yanlış bilgiler ve mitlerdir. Bu söylemlerden hiçbirinin bilimsel bir dayanağı ya da gerçekliği yoktur.

Sonuç olarak mastürbasyon yapmak doğal ve normal bir etkinliktir.


Psikolog Merkezi Nedir?


Psikolog Merkezi; psikolojik hizmetlere ihtiyaç duyanlar ile mesleki yeterliliğe sahip ruh sağlığı uzmanlarını bir araya getirmek üzere tasarlanmış bir web uygulamasıdır. 


Psikolog Merkezi, psikolojik hizmetlere ihtiyaç duyan bireyleri konumlarına göre en yakın psikologlarla buluşturarak yüz yüze terapi hizmeti sunmasının yanında, farklı konumlardaki psikologlarla online terapi aracılığı ile güven esaslı görüşme sağlayabilecekleri dijital bir platformdur.


Türkiye’nin İlk Dijital Psikolog Ağı! 


Psikolog Merkezi, psikoloji alanındaki hizmetlerin bir lüks değil ihtiyaç olduğu inancı ile, toplumdaki her bireyin ilgili hizmetlere ulaşması için gerekli altyapı ve farkındalığın oluşmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. 


Konu ve konum odaklı bulunabilirlik sayesinde, psikolog ve danışanlar arasında bir iletişim köprüsü oluşturmak, Psikolog Merkezi’nin kuruluş misyonudur. Uygulama, kullanıcı dostu arayüzü ile uzmanlar için görünürlük ve danışanlar için hizmete erişebilirlik sağlayan saygın bir dijital elçi olmayı hedeflemektedir.