1. Blog
 2. Tikler Nasıl Azaltılır?

Tikler Nasıl Azaltılır?

"Tikler nasıl azaltılır?" sorusu, günümüzde birçok kişi tarafından merak edilmektedir ve bu sorunun cevabı yine birçok kişi tarafından da aranmaktadır. Bu yazımızda, sizlere tiklerin nasıl azaltılacağından, tiklerin artışını ve azalışını etkileyen faktörlerin neler olduğundan, tik hastalığının asıl isminin ne olduğundan ve tik çeşitlerinden bahsedeceğiz. 


Tik Hastalığı

Halk dilinde, tik hastalığı olarak yer alan rahatsızlığının asıl ismi Tourette Sendromu olarak geçmektedir. Tourette Sendromu, ismini Fransız Doktor Gilles de La Tourette’den almaktadır. Ayrıca, Gilles de La Tourette de Tourette Sendromu hastasıdır.


Tourette Sendromu

Tourette sendromu, kısa aralıklarla sesli ya da fiziksel hareketlerin düzenli/düzensiz bir şekilde kendin tekrar etmesine verilen hastalığın ismidir. Tourette Sendromu olan kişiler, istemsiz bir şekilde sesli ya da fiziksel hareketleri tekrar etmektedir. Bazı hastalar sadece sesli ya da fiziksel hareketleri istemsiz bir şekilde tekrarlarken, bazı hastalarda hem sesli hem fiziksel hareketlerin istemsiz bir şekilde tekrarlanması gözlemlenmektedir.


Tikler Neden Oluşur?

Tourette Sendromu, beyinde bulunan nörokimyasal parçacıkların görevini tam sağlıklı bir şekilde yapamamasından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı da, tourette sendromu nörolojik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. 


Tikler Kimlerde Görülür?

Tourette Sendromu, yani tik hastalığı birçok kişide görülebilmektedir. Ayrıca, Tourette Sendromu genetik bir şekilde aktarılmaktadır. Örnek verilecek olursa, bundan iki nesil önceki ailenizde Tourette Sendromlu olan birisi var ise, günümüzde sizin ailenizde meydana gelecek yeni çocuğun da her zaman Tourette Sendromu olma ihtimali vardır. Çünkü Tourette Sendromu genden gene aktarılmaktadır.

Ayrıca, her tiki olan kişiye Tourette Sendromu demek pek mantıklı değildir. İnsanlar, fazla sıkıntılı stresli zamanlarda tik yapabilmektedir. Bu zor zamanlar bir kişinin vefatı da olabilirken, sınav stresi, birisini kaybetme riski, finansal kaygılar ve zorluklar da olabilmektedir. Zorlukların yanında, heyecanlı zamanlarda da insanlar tik yapabilmektedir.


Stresli, sıkıntılı ve heyecanlı zaman diliminde görülen tikler genelde geçici olmaktadır. Bu tikler iki-üç gün civarında da sürebilirken 6-7 ay civarında da sürebilmektedir. Bundan dolayı da, Tourette Sendromuna net bir tanı koyabilmek için psikiyatr ya da psikolog desteği almanızda büyük fayda olacaktır.


Alanında uzman olan psikologlarımızdan çok kolay bir şekilde randevu alabilirsiniz. Psikologlarımız sizin isteğinize bağlı olarak görüşmeleri hem yüz-yüze ortamda hem de çevrimiçi ortamda yapmaktadır.


Tıkla, psikologları incele ve randevu al


Tourette Sendromu Belirtileri

Tourette Sendromu belirtileri, birçok şekilde kendisini göstermektedir. Sesli ya da fiziksel tiklerin, ard ardına bir şekilde yapılması ve bu durumun kişinin hayatına rahatsız vermesi aslında en büyük Tourette Sendromu belirtisi olmaktadır.


Tabii ki, yukarıda yazdığımız gibi; bazı tik oluşumları zorlu dönemlerden geçerken de oluşabilmektedir. Bundan dolayı da, her tik yapan kişiye Tourette Sendromu tanısı koymak yanlış olacaktır. Tourette Sendromu’nun tanısını kesin bir şekilde koyabilmek için, uzman bir psikolog ya da psikiyatr ile görüşmenizde yarar olacaktır.


Psikolog Merkezi sayesinde alanında uzman psikologlarımız ile, isteğinize göre yüz-yüze veyahut çevrimiçi bir şekilde görüşebilirsiniz. Randevu alabilmek için veyahut psikolog desteği alabilmek için tıklayın.


Tourette Sendromu Belirtileri Madde Madde

Tourette Sendromundaki bazı belirtileri bu başlığın altında madde madde verdik. Bu maddeler şunlardır:


 • Motor adı verilen fiziksel hareketlerde meydana gelen değişimler

Tourette Sendromunda, halk dilindeki ismiyle tik hastalığı meydana gelmeden önce kişinin vücudu üzerinde kendisini ilk başta fiziksel/motor hareketler ile göstermektedir. Bu motor hareketler adını verdiğimiz hareketlere seri bir şekilde göz kırpmalar, kol çıtlatma, karını içe çekme, kafayı sürekli sallama gibi fiziksel hareketler örnek verilmektedir.


 • Gözlerde sürekli bir hareket görünmesi

Bireylerin, özellikle çocuklarda gözleri aşırı bir şekilde sağa- sola- aşağıya- yukarıya kaçırması gibi hareketler, Tourette Sendromunda bulunan belirtiler arasında yer almaktadır.


 • Ses tikleri

Bağırma, ciyaklama, vızıldama, üfleme, boğaz temizleme, öksürme, hayvan sesleri çıkarma (kuş, köpek vb.) gibi seslerin düzenli bir şekilde çıkarılması Tourette Sendromunun en kesin belirtilerinden birisidir.


NOT: Tourette Sendromuna net tanıyı ancak ve ancak alanında uzman olan psikologlar ve psikiyatristler koyabilmektedir. Bundan dolayı da, uzman bir psikolog ya da psikiyatr ile görüşmenizde büyük bir fayda olacaktır.


Psikolog Merkezi sayesinde alanında uzman psikologlarımız ile, isteğinize göre yüz-yüze veyahut çevrimiçi bir şekilde görüşebilirsiniz. Randevu alabilmek için veyahut psikolog desteği alabilmek için tıklayın.


Tikler Hangi Durumlarda Artar

Tourette Sendromu hastalarının, en merak ettiği sorulardan birisi de tiklerin hangi durumlarda arttığıdır. Bu başlıkta, tiklerin arttığı zamanlar konusunda sizleri bilgilendirdik.

Tikler, heyecan- stres- korku- panik vb. gibi hislerin hissedilmeye başladığı an artmaktadır.


Tiklerin arttığı durumlar madde madde

 • Spor müsabakaları izlerken
 • Sınav senesinde ders çalışırken
 • Sınav esnasında
 • Stresli zamanlarda
 • Heyecanlı zamanlarda
 • Yüksek grafikli bilgisayar oyunların oynandığı esnada (CSGO, LOL, VALORANT VB.)
 • Yüksel grafikli mobil oyunların oynandığı esnada
 • Dikkatin bir yere maksimum verildiği andan birkaç saat sonra
 • Bir yerde tik yapılmak istenmemişse ve tikler sıkılmışa; o ortamdan rahat olacağı ortama geçiş yaptığı anda
 • Cips, kola vb. gibi yüksek kalorili ve bol şekerli besinleri tükettikten kısa bir süre sonra


Eğer ki, zor bir süreçten geçiyorsanız ve tik yaptığınızı gözlemliyorsanız veyahut tiklerin başlangıcını görüyorsanız; bu zor sürecin çok daha kolay bir hale gelebilmesi için uzman bir psikolog ile görüşmenizde fayda olacaktır. Psikolog Merkezi sayesinde alanında uzman psikologlarımız ile, isteğinize göre yüz-yüze veyahut çevrimiçi bir şekilde görüşebilirsiniz. Randevu alabilmek için veyahut psikolog desteği alabilmek için tıklayın.


Tikleri Azaltmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Tikleri azaltmak için, genel olarak bazı şeylerden uzak kalmanız gerekmektedir. Tikler, ilaç kontrollü bir şekilde de azalabilirken; tiklerin azalışını asıl etkileyen faktör uzak kalınması gereken şeylerdir.

Örnek verilmesi gerekirse, hayatınızdan şekeri, yüksek kalorili besinleri çıkarmanız ya da en aza indirmeniz gereklidir. Bu yüksek kalorili besinlere, kola- meyve suyu- cips gibi besinler örnek olarak verilmektedir. Bunların yanı sıra, karbonhidrat türü olan besinlerden yine uzak kalmak gereklidir. Çünkü, tikler insanın en enerjik ve en stresli olduğu dilimlerde artmaktadır.


Ayrıca, yüksek grafikli oyunlar da tikleri aşırı bir şekilde arttırmaktadır. Bundan dolayı da, yüksek grafikli oyunlardan uzak kalmak gereklidir. Bu oyunlara, PUBG- Valorant- LOL gibi oyunlar örnek olarak verilmektedir. Bunun yanı sıra, mobil oyunlarda yüksek grafiklere sahiplerdir. Yazıyı, net bir düşünceye çekecek olursak; çoğu oyundan uzak kalmak gereklidir. Gerekirse, hiçbir zaman oyun oynamamak lazımdır.


Diğer dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise, yağ oranı ve kilo. Tourette Sendromu bireylerin, yağ oranını düşürmesi gerçekten aşırı önemlidir. Yağ oranının artması demek, tiklerin artması hatta yeni tiklerin bile oluşabilmesi demektir. Bunun en büyük sebebi, yağların vücuda sağladığı büyük enerjiden dolayı kaynaklanmaktadır. Tourette Sendromu olan bir kişi, fit bir vücuda sahip olması dahilinde tiklerini en aşağı seviyelere indirebilecektir.


Stres de diğer dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesidir. Tourette Sendromunda tiklerin artışına en büyük sebep aslında strestir. Bundan dolayı, Tourette Sendromu olan kişiye aile baskısı yapmak genelde kötü sonuçların alınmasına neden olmaktadır. Tiklerin tutulması, tiklerin artışına sebep olan diğer bir husustur. Bundan dolayı, Tourette Sendromu olan bir kişiye yapmadan dur vb. gibi söylemleri söylemek ona verilecek en büyük zarardır. Tourette Sendromu bireyler, tiklerini tutamazlar. Bu, onların elinde değildir.


Tüm yukarıda yazılanlara rağmen, tiklerin artış ve azalışı kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bundan dolayı da alanında uzman bir psikolog ya da psikiyatr ile görüşmekte büyük bir fayda olacaktır.

Psikolog Merkezi sayesinde alanında uzman psikologlarımız ile, isteğinize göre yüz-yüze veyahut çevrimiçi bir şekilde görüşebilirsiniz. Randevu alabilmek için veyahut psikolog desteği alabilmek için tıklayın.