1. Soru Sor
  2. Aile
  3. Aile ici ayrimcilik

Aile ici ayrimcilik

Kirikkalp44 - 22 ay önce
Sevgili hocam aile ici ayrimciliga ugradimi dusunuyorum. Bu beni cok rahatsiz ediyor. 30 yasinda genc bir kizim evlenmeme mani olundu. Simdi ise kardesimi evlendiriyorlar onun icin yipraniyorlar bana annem surekli kufur hakaret ediyor. Evde kalmis kiskanc vs oysa evlenmeme engel olan kendisiydi. Onu haricinde biriyle gorusmeme cok karisiyordu siddet uyguluyordu. Simdi ise kardesm sevgilisini eve getiriyor (24 yas) annemin gozleri parliyor bana sen kimsin bakislari atiyor. Kizi ve sevgilisiyle simdi tatil planlari yapiyorlar ayni evde kalacaklar. Bu adil mi bana 30 yasinda hala herseyime karisiyor. Kucuk kardesim hür ve dahada hür olacak. Bense bununla ugrasiyorum zoruma gidiyor 30 yasinda biriyim. Nasil bas edecegimi bilmiyorum evden kacmak istiyorum.
Koray TANEL
Uzmanın Cevabı: Merhaba. Ayrımcılığa uğradığını hissediyor olmanın ne kadar kötü bir his olduğunu yıllara dayanan terapi yaşantılarımdan çok iyi bilirim. Aslında hepimiz için gerekli olan adalet duygusu bazı durumlarda hissedilmeyince ortaya ciddi sorunlar çıkabiliyor. Siz de bir takım başa çıkma stratejileri geliştirmeye çalışıyorsunuz ki kendinizi rahatlatabilin diye. Bence kendinize şu soruları sorarak baş etme stratejinizi değerlendirebilirsiniz ' Evden kaçarak adalet duygusunu sağlayabilir miyim?', ' Bu istediğim davranışları görebileceğim anlamına gelir mi?' ' Bu eylemin olumsuz sonuçları neler olur?' 'Bunu yaparak kendimi haksız duruma düşürür müyüm?' ' Evden kaçarak kendimi cezalandırmış oluyor muyum?' . Bu sorulara verdiğiniz cevaplar stratejinizin sizin için ne kadar faydalı olabileceğini görmenizi sağlayacaktır.
Danışan
Hocam, evde surekli kufur hakaret yiyorum asaglaniyorum. Zorla telefonuma bakilmaya calisiyor. Ustume cok geliniyor beni rahat birak dedikce ustume geliyor asiri kufur ediyor cok asagliyor beni. Birisi yok hayatimda kizi evlencrk diye ben buyugum rezil ederim diye bende nisanlancakmism zorla
Koray TANEL
Uzmanın Cevabı: Hak etmediğiniz davranışlara maruz kaldığınız için üzgünüm
Koray TANEL
Koray TANEL
Uzman Klinik Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, İlişki / Evlilik Problemleri, Cinsel İşlev Bozuklukları