2. Aile
  3. ANNEMLE ANLAŞAMIYORUZ

ANNEMLE ANLAŞAMIYORUZ

Y... ... - 11 ay önce
Merhabalar, annemle bitmek bilmeyen bir tartışmamız var. Bazen normal konuşuyoruz ama bazen sabrım gerçekten tükenme noktasına geliyor. Mesela işten geldikten sonra dondurma yerken paketini yedikten sonra atıcam dememe rağmen ısrarla onu oraya koyma diye sesini yükseltiyor sonra tartışmaya başliyoruz. Nasıl bir kızsın sen, x'i alan yaşadı. Allah senin belanı versin, sevgilin var diye kendini bir şey mi sanıyorsun, seni alan 3 gün sonra geri getirir gibi gibi bir sürü şey sıralıyor ve bir yerden sonra sinirleniyorum öfkemi kızarak dışarı vurabiliyorum ya da bir şeyleri dağıtarak. Daha önce konuştum terapiye gitmesini istedim yine olmadı. Bu zamana kadar çok duymamaya çalıştım dediklerini ama bazen söyledikleri bana kaygı yaratabiliyor kısa süreli de olsa kurduğu cümleler gerçek dışı da olsa rahatsz ediyor örneğin seni alan geri getirir senden nefret ediyorum gibi. Artık ne yapacağımı bilmiyorum kızdığım için bazen vicdanım rahat etmiyor
Canan DÖNMEZ
Uzmanın Cevabı: Merhabalar Yağmur hanım ailemiz hayatımızın büyük bir kısmını etkileyen bir yapıdır ve bu aile ilişkilerindeki sorunlar bizim kendimizle ve diğerleriyle olan ilişkilerimizi olumsuz etkileyebilir. İçinde bulunduğunuz anne-kız ilişkisi düşünüldüğünde daha çok destekleyici değil de eleştirel bir tutum içerinde olduğunu görüyorum bu durum sizin kendinize olan güveninizi olumsuz etkileyebilir özellikle de bu durum çocukluğunuzdan beri devam eden bir durumsa. Anneniz le birlikte aile danışmanlığı almanızı veya anneniz bu duruma çok ılımlı biri değilse annenizin olumsuz eleştirilerinden kendinizi koruyabilmek için bireysel olarak sizin terapi almanızı öneririm.
Canan DÖNMEZ
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları