2. Aile
  3. Boğuluyor gibi hissediyorum

Boğuluyor gibi hissediyorum

Kedi - 2 yıl önce
Öncelikle nasılsınız umarım iyisinizdir. Ben de iyi olmaya çalışıyorum. Neden mi? Ailem çok baskıcı. Bazen kendimi çok yalnız hissediyorum. Bir kere geldiğim şu dünya da ailem bana hayatımı yaşamam için fırsat vermiyor. En acısı da daha 19 yaşındayım hayatımın belki de en güzel çağı ve bu yaşlarıma geri dönemeyeceğimi çok iyi biliyorum. 1 dakika sonramızın garantisi yokken belki de ölüp gidecekken biliyorum ki aklımda içimde kalacak çok şey var. Bazen arkadaşlarımın ailelerine o kadar özeniyorum ki çoğu çocuklarıyla arkadaş gibi. Ben de isterdim öyle olmayı ama o kadar anlayışsızlar ki. Ağızlarında tek laf "anne olunca anlarsın" o zaman benim arkadaşlarımın annesi anne değil mi babası baba değil mi? Resmen eve gelmek istemiyorum çünkü sürekli kavga çıkartacakları bir şey oluyor. Ama bunları boş yere yaşamadığımı biliyorum. İlerde olurda evlenirsem kendime sadece hayat arkadaşı değil aynı zamanda iyi bir baba adayı seçmem gerek ve olurda anne olursam çocuklarıma nasıl davranmamam gerektiğini iyi biliyorum. "Bir gün ölürsem çok pişman olursun" diyorlar bana , kendim olmaya çalıştığım için pişman olacağımı düşünüyorlar. Peki onlar? Onlar ben ölürsem bana istediğim gibi hayatımı yaşatmadıkları için ve içimde hep her şey için ukde bıraktıklarına pişman olacaklar mı? Yoksa iyi ki yapmışız mı diyecekler? Bazen diyorum ki keşke şu an ölsem ve huzura kavuşsam , kendimi en acısız nasıl öldürürüm diye düşündüğüm bile oluyor. Neyse öyle bi içimi dökmek istedim daha az önce annemle bir kavgadan çıktımda şimdiden okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Yaptığınız meslek çok saygı duyulası. <3
Ali BERSO
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, yaşınızın gerektirdiği dönem bireylerin kimliklerin kazandıkları ve gelecekte nasıl olmak istedikleri sorusuna cevap aradıkları bir dönem. Bu dönemde bireyler ya kimlik kazanırlar ya da kimlik karmaşası içinde boğulup sağlıklı bir kimlik oluşturamazlar(Erikson Psikososyal Gelişim Kuramı) . Ailen erikson'un psikososyal kuramını bilerek değil ama yaşam tecrübelerinden kaynaklı sizi koruma içgüdüsyle hareket ediyor olabilir. Tabi bu içgüdüyle hareket ederken size bazen de zarar veriyorlar ve bunun çokda farkında olamayabiliyorlar. Kendiniz olmak istiyor ve bu uğurda mücadele ediyorsunuz. Bu mücadalenizi takdir ediyorum. Her iki tarafında nasıl bir duygu ve düşünce içerisinde olduğunu anlıyorum. Siz anlaşılmamış ve bunalmış, onlar ise kaygılı bir durumdalar. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için kendine yardım kitapları okumanızı(Hayatı Yeniden Keşfedin, Mutluluk Tuzağı, İyi Hissetmek, Birlikte İyi Hissetmek vb.) hatta mümkünse psikoterapi desteği almanızı öneririm. Ayrıca, mesleğime yaptığınız iltifattan dolayı teşekkür ederim. İyi ve sağlıklı günler dilerim.
Ali BERSO
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri