2. Aile
  3. eşimin devamlı olumsuz hali

eşimin devamlı olumsuz hali

... ... - 7 ay önce
selamlar hasan bey, 17 senedir evliyim ve eşimin mutsuz , hayattan keyif almayan haliyle artık başa çıkamıyorum. uzun yıllardır kayguı bozukluğu sorunum vardı. terapi aldım ve şükür daha iyiyim artık ama eşimin evin içinde, mutsuz ve sinirli halleri benim tekrar huzursuz ve mutsuz olmama sebep oluyor. onun dışındaki kimsenin davranışları artık beni etkileyemiyor. ama bu konuyu çözemiyorum. arkadaşları ve kardeşlerine karşı çok daha keyifli oluyor ama bana ve çocuklarıma stresli ve mutsuz. hiçbir şeyden keyif alamıyor. ne yapmalıyım. nasıl yardımcı olabilirim. terapiyi kabul etmiyor. evililiği bitirmek bile aklımdan geçiyor ama onsuz olmak da zor geliyor. nasıl davranmalıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim.
Hasan ÇELIK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, öncelikle eşinizle etkili bir iletişim kurabiliyor musunuz sorusuyla başlamamız sanırım daha doğru olacaktır. Bu konuyla ilgili profilimdeki iki yazıyı okumanızı ve madde madde bunlara dikkat ederek eşinizle aranızda olan iletişimi gözden geçirmenizi sizden rica ederim. Daha sonrasında ise eşinizle birlikte evliliğinizi gözden geçirin. Ortak hedeflerinizi, beklentilerinizi ve duygusal ihtiyaçlarınızı konuşun. Belki de birlikte bazı değişiklikler yapma vakti gelmiştir. Eşiniz terapiyi kabul etmiyorsa, bu konuda ısrarcı olamazsınız, ancak ona bu seçeneği yeniden düşünmesi için nazikçe hatırlatabilirsiniz. Bir terapistin, eşinizin içsel sorunlarına daha iyi ulaşmasına yardımcı olabileceğini unutmayın.
Hasan ÇELIK
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Panik Atak, İlişki / Evlilik Problemleri