2. Aile
  3. eşimle alakalı

eşimle alakalı

H... O... - NaN saniye önce
Eşim devamlı evi terk etmeye çalışıyor gece dahi engellemesem dışarı çıkmaya çalışıyor geceleyin otobanda araçtan inmeye çalıştı defalarca yaptı pişman oldu.annesive abisi ağır panik atak hastası 2 ablası da ilaçlı tedavi gördüğünü biliyorum. Eşimde bir ara ben çift kişilikliyim filan demişti ayrıca vajinismus hastası beni çok yıprattı çok zor durumdayım sizce hasta olma ihtimali nedir görüşsek teşhis koyma aşamaları nasıl oluyor? teşeşkkürler...
Tuğba BABUCCU
Uzmanın Cevabı: iyi günler, eşinizin bunu yapma sebepleri olabilir tek taraflı birşey söylemek mümkün degil. hasta diye veya kişilik bozukluğu var diye etiketlemeyi dogru bulmuyorum. öncelikle eşinizle görüşmek daha mantıklı olabilir. eşinizin ailesi geçmiş yaşantıları değerlendirilmeli vajinismusun altında pişmanlıklar, unutmadığı kızgınlıklar affedemedigi birileri veya en basitinde kendine saygisi şefkati bu durumları etkileyebilir. eşinize hasta gibi davranmaktansa sorunlarını ogrenip iletisim dilinizi gelistirmeyi deneyebilirsiniz. bireysel danismanliktan sonra cift terapisi alırsanız kişi baziseyleri duzelttiginde. kendisi ile ilgili problemleri insanlarla ilgili problemleri duzelttiginde iliskinizle ilgilide cift terapisine baslayabilirsiniz
Danışan
gece 2 de zifiri karanlıkta araçtan inip kaçması gece evi terk etmesi dahi hastalık belirtisi olmayabilir mi ben biraz kesin birşeyi var gibi bir kafaya girdim aileler arasında da kötü olaylar oldu zor bir süreç geçirdik
Tuğba BABUCCU
Uzmanın Cevabı: evet intikam amaçlı yapilan bir davranış olabilir yani eşinizin kendi seçimi olabilir bu davranışları. veya bir kaçış mekanizmasi gibi çözülemeyen problemlerden uzaklaşma isteği veya karşı taraf beni onemsesin beni merak etsin diye yapilan bir davranış olabilir. bunu konuşmadan bilemeyiz duygulari neler o anda neden o davranışları sergiliyor en son ne zaman kendini tutarak bu davranışlara engel oldu vb şekilde konusmak gerekli
Danışan
çok teşekkür ederim çevremde hiç rastlamadığım bir davranış olduğu için olsa gerek direk olumsuz düşüncelere kapıldım demek ki
Tuğba BABUCCU
Uzmanın Cevabı: rica ederim. Eşinizle yaşadığınız problemlerle ilgili çift terapisi almanızı tavsiye ederim. yıpranan ilişkilerde affetmek ve geçmişe takılmamayı öğrenmek gerekiyor. İsterseniz birlikte psikiyatri ile de görüşebilirsiniz. ama eşinize direk psikiyatriye git derseniz bu kırıcı incitici olabilir ve sinirlendirebilir. Daha uyumlu ve ılımlı bir şekilde ''benim de hatalarım oldu değişmek istediğim kısımlar var birlikte değişelim mi? '' gibi bir iletişim şekli ile yaklaşırsanız belki iş birliğine yanaşabilir.
Tuğba BABUCCU
Psikolojik Danışman
Uzmanlıklar: Kişilerarası İletişim Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Çocuk Eğitimi İle İlgili Sorunlar