2. Aile
  3. Nişanlımla devam etmeli miyiz?

Nişanlımla devam etmeli miyiz?

E... A... - 19 ay önce
Merhaba, mart ayında nişanlandım. O zamandan beri çözemediğimiz şeyler var. Ben artık tamamen uyumsuzluktan olduğunu düşünüyorum. Gerçek anlamıyla anlaşamamak. Birbirini anlayamamak. Çünkü tartışma esnasında asla çözüme gidemiyoruz. Olabildiğince açık ve yalın bir şekilde ifade etmeye çalışıyorum kendimi ve beklentilerimi. Ancak her seferinde saçma ve mantıksız olduğunu duyuyorum. Ben ona ayna olup yaptıklarının neye sebep olduğunu anlatmak isterken o suçlamayı tercih ediyor. Sen surat astığın için böyle oldu. Surat asma ben de böyle yapmayayım dedi çoğu kez. Surat asma sebebim önemli değildi. Her zaman çok Abartan ve uzatan oldum. Oysa tek istediğim üslubuna dikkat etmesi ve bana saygı duymasıydı. Ona hep çocuk olmadığımı anlatmak zorunda kaldım. Benim hatam yok demiyorum. Mutlaka var. Ancak şu var ki bir yerden sonra artık ne olduğunu bile anlamaz oldum. İki gün sürmüyor iyi halimiz. Bu artık karşılıklı hatadan ziyade anlaşamamaya giriyor diye düşünüyorum. Çoğu kez bu benim karakterim değiştiremem dedi. Sonra da özür dileyip düzeltebilirim dedi. Çok kez konuşmaktan yorulup artık ayrılmak istedim ama her seferinde düzelmeyecek hiçbir şey yok dedi. Şöyle bir sorun var ki; verdiği tepkilerin yanlış olduğunu düşünmezken neyi düzeltebilir. Ben annesine karşı olan tavrından dolayı da korkuyorum. Kendisinin de anlam veremediği davranışları var. Ben neden böyle yaptığımı bilmiyorum diyor. En son terapi almamız konusunda ikna oldu. Ancak artık terapiyle bile kurtaracak durumda mıyız bilmiyorum. Çok yıprandık. Çok şeyler yıkıldı. Korkunç durumdayız.
Hatice FARSAKOĞLU TUNCER
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, evlilik öncesi yaşadığınız süreç birçok insanın deneyimlediği bir süreç gibi görünse de, her ilişkinin dinamiği birbirinden farklı. Sizleri tanımadan uyumsuzluk demek ne ölçüde doğru olur bilmiyorum ama iletişim kanallarınızda bir tıkanıklık, ileriye doğru gitmeyen bir şey var gibi görünüyor. Bunu benzer sorunlar yaşamanızdan yola çıkarak söylüyorum. İnsanlar güzel sebeplerle nişan gibi kuvvetli bağlar kurarlar. Öncelikle sizi bu ilişkiye, nişanlılığa motive eden ne oldu? Bu kaynaklara bakmakta fayda var. Aynı şekilde nişanlınızdan da bunu duymaya ihtiyacınız olabilir. Kesin bir karar vermeden terapi desteği almanızı, kafanızdaki şeyleri kaynaklarına inerek çözümlemenizi önerir, iyi günler dilerim.
Hatice FARSAKOĞLU TUNCER
Psikolojik Danışman(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kendine Yabancılaşma ve Yalnızlık