2. Bağımlılık
  3. Bağımlıliklardan kurtulma

Bağımlıliklardan kurtulma

A... S... - 11 ay önce
Hocam selamlar. Covid dönemi üzerine yaşadığım depresif günler(depresyon teşhisim yok), aldatılma ve yaş süreci, başarısızlıklar üzerine bambaşka bir ben olmadığımı fark ettim. Hiç hırsım yok, dünyevi şeyleri başarma hevesim gitti, tembel ve erteleyen bir insan haline geldim. Eski bene kavuşmak istiyorum. Hayatımı verimli bir hale sokmak, düzenli kitap okumak, spor yapmak, sorumluluklarımi yerine getirmek istiyorum. 2-3 yıldır bu kötü psikolojideyim. Bir sey yapasım yok. Ne yapmalıyım? Tembellik, erteleme, ders çalışamama gibi bırakmak istediğim bağımlıları nasıl bırakabilirim? Bir anda birçok bağımlılığı bırakmaya çalışmak yanlış mı olur ne tavsiye edersiniz ? Şuanki benden bambaşka "olmak istediğim ben" olmak istiyorum
Ceylan KUNDURACI ÖNER
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, Anladığım kadarıyla zor bir şüreçten geçmişsiniz ve aldatılma olayı şokla beraber sizde travma etkisi yaratmış. Üzerine pandemi süreciyle beraber içinde bulunduğunuz durum umutsuz ve çaresiz hissettirmiş olmalı. Bazen böylesi zor süreçlerden sonra başa çıkma mekanizmalarımız yetersiz kalabiliyor ve sağlıksız baş etme yollarına sığınabiliyoruz. Bu durum aslında yaşadığımızın bize çok ağır geldiğini gösteren ipuçlarıdır. Yaşadıklarınız bir bağımlılık değil de olaylarla baş etme şeklinize dönüşmüş gibi görünüyor. Net konuşabilmek adına daha detaylı bakmak gerekir. Bulunduğunuz konumdan memnun değilsiniz ve bunu değiştirmek istiyorsunuz bu en büyük adım. Sonrasında destek almanız bu değişimde size kolaylık sağlayacak ve yaşadıklarınızı atlatmanıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı ,huzurlu günler diliyorum.
Ceylan KUNDURACI ÖNER
Psikolog
Uzmanlıklar: Depresif Bozukluklar, Madde ile İlişkili Sorunlar ve Bağımlılık Problemleri, Travma ve İlişkili Bozukluklar