agorafobi

Skrr - 2 yıl önce
Merhabalar eren bey yaklaşık 2-3 aydır evden çıktığımda çok büyük bir panik yaşıyorum dışarıda kendimi güvende hissedemiyorum ve bazen kusma isteği geliyor hatta bu sebepler yüzünden dışarı bile çıkamıyorum sorunum tam olarak agarofibi midir yoksa başka bir şey mi nasıl bir yol izlemem gerekiyor lütfen sorumu cevaplayın 22 yaşında bir genç olarak bu saçmalığı yaşamaktan gerçekten çok sıkıldım
Eren TUNCAY
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, bahsettiğiniz sıkıntılar agarofobiyi düşündürüyor diyebilirim. Açık alanların kaygı yaratması ve bu kaygının yönetilememesinden dolayı fiziksel semptomlar yaşadığınızı da belirtmişsiniz. Agarofobi bilişsel davranışçı terapiler kapsamında ele alınan bir problem. Terapi desteği ile bu kaygıya sebep olan düşünceleri saptayıp, bu düşüncelerin doğurduğu davranışları ve duygu olarak kaygı/korkuyu ele alıyoruz terapide. Öncelikle bir psikiyatri uzmanının değerlendirmesi ve yönlendirmesinden sonra terapi desteği önerebilirim ve iletişime geçebiliriz.
Danışan
ben yakın zamanda bir psikiyatri uzmanına gittim ve sadece ilaç yazıldı ilacın kullanımına da devam ediyorum benim bahsettiğiniz terapiye başlamam için kesinlikle bir psikiyatristin onayına mı ihtiyacım var yoksa isteğim doğrultusunda da başlanabiliyor mu
Eren TUNCAY
Uzmanın Cevabı: İlaç kullanımına devam ediyorsanız tabii ki de isteğiniz doğrultusunda terapiye başlayabilirsiniz.
Danışan
yardımınız için çok teşekkür ederim eren bey
Eren TUNCAY
Uzmanın Cevabı: Rica ederim iyi günler.
Eren TUNCAY
Uzman Psikolog
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk, Sosyal Fobi