2. Bunların dışında
  3. Aynı şeylerden keyif almak

Aynı şeylerden keyif almak

Xxx - 2 yıl önce
Hocam iyi geceler, benim sorum şu: Bir insan neden hep aynı filmi izler, aynı diziyi izler, dışarı çıktığında hep aynı mekana gider? Bir arkadaşım, ki 26 yaşında kendisi, yıllardır Yüzüklerin Efendisi'ni bıkmadan, usanmadan sürekli sürekli izliyor. Tüm repliklerini ezbere biliyor desem abartmış olmam. Aynı şekilde Yahşi Cazibe'yi de. Defalarca kez bitirip baştan başladı ve her ikisini de izlerken hala ilk günkü gibi süper keyif alıyor. Mesela dışarı çıkarken de öyle, belli başlı bir iki sevdiği mekan vardır ve genelde hep oralara gider, bizleri de aynı şekilde hep oralara götürür. Kıyafet konusunda da öyle. Renkler siyah - beyaz ve gridir. Hatta aldığı pantolon, aldığı ayakkabı vs hep aynıdır. Eskidikçe aynılarının yenilerini alır. Mesela aynı ayakkabıdan 4-5 tane eskitmiştir, geçen yine aynı ayakkabıyı almak istedi ama hiçbir yerde yoktu ve o ayakkabının üretimi durmuştu ama hala başka ayakkabı almakta diretiyor, aynısını bulacağını umut ediyor. Ha şu da var, tabii ki bazen bizleri de kırmayıp bizlerin istediği mekanlara da geliyor ya da ne bileyim bizleri kırmayıp bizim istediğimiz tarzda şeyler de izliyoruz ya da çok çok çok çok çok çok nadir de olsa yeni bir diziye başladığı da oluyor. Ama Yüzüklerin Efendisi, Yahşi Cazibe mesela onun vazgeçilmezleri. Biliyorum ki ömrü boyunca izleyecek ve ömrü boyunca keyif alacak. Bilgisayar oyunlarında da aynı. Dediğim gibi kendisi 26 yaşında ama ilkokulda mı ortaokulda mı ne oynadığı 2 oyunu hala oynuyor, sıfırdan başlayıp bitiriyor. Ve hala ilk günkü gibi keyif alıyor bundan. Hep aynı şeyleri izlemesinin, dinlemesinin, hep aynı tarzda kıyafetler almasının, aynı mekana gitmesinin sebebi ne olabilir?
Dr Mehmet BAŞÖREN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar. Bu sorunuzun cevabını bilmiyorum maalesef. Bu durumun onlarca nedeni olabilir. Bunun yanında, benzer olaylar için dikkat ettiğimiz husus "kişinin günlük yaşantısında nasıl olduğu ve sorumluluklarını yerine getirip-getirememesidir." Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla arkadaşınızın bu tercihleri takıntı seviyesinde değil. Dolayısıyla yardın alması gerektiğini düşünmüyorum. Size ve arkadaşınıza kolaylıklar ve mutluluklar dilerim.
Dr Mehmet BAŞÖREN
Uzman Psikolojik Danışman
Uzmanlıklar: Ergenlik Dönemi Sorunları