2. Bunların dışında
  3. Hafizamimi kaybettim korkusu

Hafizamimi kaybettim korkusu

Ender - 19 ay önce
Ben kötü bir şey aklıma geldi. Ya herşey yalansa ya dini bilgiler dini inançlarımız herşey yalansa biz Kur'an'ı Kerim'i göz yanılması olmuşsa yanlis okumussak yanlış gormussek o zaman yanlış anladiysam herşey yalansa ahiret yoksa eyvah. Gibi sorular geldi. Diğer tüm ogrendiklerim yanlış anladiysam. Ya inandıklarım yalansa eyvah. Korkusu geldi. Bütün her konuda inandıklarımin yalan olabileceğini düşündüm baştan . Sonradan dusununce. Aklıma boşluk gelmeye başladı. Yani bir şey gelmemeye başladı.kendimden çok korkuyorum.. bu aklıma birşey gelmemeye başlamasi. Örnek veriyim. Ahiret ne diye düşündüm ..aklıma bosluk geldi..ben öldükten sonra hayat gelse mutlu olurdum ama neden boşluk gelmeye başladı. Diye şok yasadim yani aklimimi kaybettim. Veya ben baştan öyle yalan olabilecegini düşündüm diyemi boşluk geldi.yani öldükten sonra hayat diye gelmedi. Aklıma .aklım bu şekilde karışti.bu arada misol 50mg da bir ay kullandım İlk bir hafta yarım sonra tam olarak aldimmm sonra bırakırken. 1 ay sonra 1 gün içtim1 gün içmedim 8, kere de yarım içtimmmm.. bıraktım. Şimdi ilaçtan dolayı mı aklıma boşluk geldi. Onu yaptı. Benim baştaki düşüncem ya yanlış okumussak goz yanılması yanlış anlamissak herşey yalansa. Diyemi boşluk geldi. Yani birşey gelmedi aklıma. Yani korkutugim şey aklıma neden boşluk geldi..bir şey gelmedi. Buna çok taktım.ilk defa karşılaştım ve ben aklımı kaybettim hafizami kaybettim diye öyle oldu. Diye düşüncesi cok kötü yapıyor.. neden öyle oldu.aklimimi kaybettim ..... İlacmi yaptı..Mısol suc ilactami. Suç nerede??? Nasıl cozecen neye inancammm. Kafam karışık......
Elif BAĞLAN
Uzmanın Cevabı: Öncelikle çok geçmiş olsun.. Kafanızın karışık olduğunu görüyorum ve hissediyorum. Bunu düzenlemek sadece sizin elinizde. Evvela septik yani şüpheci düşünmekteyse ana sağlam prensipler oluşturup onlar üzerinden bir fikir dünyası inşa etmelisiniz. İnşa ettiğiniz bu dünyada daha çok somut verilerle uğraşmaya çalışın. Çünkü somut veriler şüpheye yer bırakmaz ve ruh dünyamızın bir fikir karmaşası içerisine girmesine engel olurlar. Ayrıca kafanızın bu kadar karışık olduğu bir dönemde özellikle sosyal mecralardan ve sizi kararsızlığa düşürecek yerlerden uzak durmanızı öneriyorum. Aynı zamanda ilaç bırakma aşamasındasınız. Yani vücudunuzun alıştığı düzenden farklı bir düzene giriyorsunuz ve normal olarak da bazı ufak sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunları da soyut düşünceleri anlamlandırmaya çalışıp hafızayı test ederek değil de kan tahlili yapıp bazı vitamin eksikliklerini belirleyip tedavi ederek giderebilirsiniz. Aynı zamanda bu zamanda size terapi almayı öneriyorum. Tekrardan çok geçmiş olsun 🙏🏻
Danışan
Sağolun . Ben. Bu süreci kendim atlatmak istiyorum. Aslında basarabilirsem inşallah basarabilirmiyim??. Dediğiniz gibi. Doğruluğunu kalben hissettiğim yani somut düşüncelerime inanıp onlara adapte olacam. Şüpheye yer birakmaz Deyecem...... doğruluğunu kalben Hissetmedigim yani soyut dusuncelerimede inanmaycam. Kafama takmaycam. Umursamaycam bu süreci bu şekilde atlaticam inşallah dediğinize göre???? Öyle anladım....???? Bunu dedikten sonrada yine aklıma ya herşeyi yanlış biliyorsan yanlış okumussan yanlış anliyorsan deyip bu buldugun çözümde yine yanlışsa o zaman anlamadiysam yanlış anladiysam kelimelerin anlamını yanlış biliyorsam deyip sorguluyorum yine başa dönüyorum umutsuzluga dönüyorum ve döngü oluyor. Bu yanlış biliyorsami asamiyorum emin de olamıyorum o konuda ne yapmam gerek.k. bakmayın sizide yoruyorum:((( bunu cozzem sanki gerisi kolay ama. Su yanlış biliyorsam herşeyi bildiğim yanlışsa düşüncesini asmam lazım nasıl başarıcam bilmiyorum onu assam sorun bitecek sanki.k.bakmayin yoruyorum sizi.
Elif BAĞLAN
Psikolog
Uzmanlıklar: Panik Atak, Fobiler, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları