2. Bunların dışında
  3. Kanser hastasına nasıl davranm

Kanser hastasına nasıl davranm

H... K... - NaN saniye önce
Merhabalar . Sevdiğim kadına 1,5 ay önce lenf kanseri teşhisi konuldu. Son zamanlarda üzerine gittim ona nasıl davranmam gerekiyor, ne yapmam lazım inanın çok kafam karışık . Yardımcı olursaniz sevinirim
Reyyan AYAPBEK ÖZBEK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar bu süreçte öncelikle yakininizla duygu ve düşüncelerinizi açıklıkla paylaşmaya özen gösterin.Takma kafana,üzme kendini,daha kötüsü de olabilirdi vs gibi teselli cümlelerinden olabildiğince kacinmalisiniz.Bu süreçte benden ne istersin? Destek icin yanindayim vb.cumleler kurabilirsiniz.Bir de yakininizin hangi evrede olduğuna dikkat edin,haberi aldıktan sonra geçireceği evreler olacaktir.(Şok, inkar,pazarlık ,depresyon vb.yas sürecinin asamalarina bakabilirsiniz.) Olabildiğince duygulari ve düşünceleri açıklıkla ve samimi bir şekilde paylaşmak en iyi desteğiniz olacaktir,sevgiler 🌸
Danışan
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim öncelikle . Kesinlikle bu zamana kadar takma kafana ,üzme....vs cümleler asla kurmadım . Hep bir umudun olduğunu bu süreçte daima yaninda olacağımı belli ettim . İlk başlarda güçlüydüm ben bile inanmadım kendime . Şu sıralar mental olarak ister istemez çok etkilendim . En sonunda böyle olmayacak terapi almam gerektigini düşünüyorum :)
Reyyan AYAPBEK ÖZBEK
Uzmanın Cevabı: Bu süreçte hasta yakını olarak tukenmisliginizden ve umutsuzlugunuzdan utanmamalisiniz ,hasta yakınları icin de zor bir süreçtir bu.Kendi hislerinize de kulak asmalisiniz hatta gerekirse destek almalısınız elbette, yorucu ve yıpratıcı bir süreçten geciyorsunuz, sizin ruh sağlığınız da kiymetli, destek için her zaman buradayız,sevgiler. 🌸
Reyyan AYAPBEK ÖZBEK
Uzman Psikolojik Danışman(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Varoluşsal Anlam Arayışı / Değersizlik Sorunları, İlişki / Evlilik Problemleri, Ruhsal-Toplumsal, Kişisel ve Çevresel Diğer Koşullarla İlişkili Sorunlar