2. Bunların dışında
  3. Problem Olduğunu Düşünme

Problem Olduğunu Düşünme

benek - NaN saniye önce
Merhabalar, ben yaklaşık 2018'den beri psikolog tedavisi görüyorum, yaşadığım bir travma sonrasında psikoloğumun da yönlendirmesiyle ilaçla tedavimi destekliyordum fakat karantina döneminde dışarı da çıkamama sebebimle ilaçlarımı 2019da bıraktım. Anskiyete tanısı konuldu ve bununla ilgili destek almaya devam ettim. Anksiyetemin çok ilerlediğini söyleyen psikoloğumla ilaçsız bir şekilde bir tedavi süreci izledik. İlaç kullanmak istememek tamamen benim isteğimdi zaten. Fakat geçmişimle ilgili konuşulduğu için şu anki yaşadığım olayları, ve 2 ayda bir görüştüğümüz için de aldığım terapiyi yetersiz görüyorum. Çünkü bende bir problem olduğunu düşünüyorum. Düşüncelerimin sağlıksız olduğunu, geceleri sessiz bir ortamda uyuyamadığımı, sürekli başıma bir şey geleceğini düşünüp paranoyaya kapıldığımı psikoloğuma anlattığımda anskiyetemin ilerlediğini, gördüğüm karartıların kendimi tehlike içindeymiş gibi hissettiren anksiyetemden sebep olduğu cevabını aldım. Psikoloğumdan çok memnunum fakat bunun için size de sormak istedim. Bu denli şiddetli bir şekilde bende bir problem olduğunu düşünmem, geceleri ruh ve sinir hastalıklarına zorla yatırıldığımla alakalı kabuslar görmem, başıma bir şey gelecek korkusuyla uykusuzluk çekmem, ağır derece özgüvensizlik problemi yaşamam sizce sadece anksiyete mi? Çünkü sürekli sanki başka bir bozukluğum varmış gibi hissediyorum ve bunun korkusunu yaşıyorum. Yakın zamanlarda atak da geçirdim, bunun sebebi ise kafamın içinde bana ait olmayan ve sürekli beni kaygılandıran seslerdi. Bu yüzden size sorum, bunların hepsini yapan ilerlemiş anksiyetem mi, yoksa sizce başka bir kişilik bozukluğum var mı? Teşekkür ediyorum şimdiden
Eray ERTUĞRUL
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, Belli ki yaklaşık dört yıldır devam eden yoğun bir kaygı yaşamaktasınız. Anladığım üzere, bu konuda daha çok yaşadığınız travma üzerine çalışılmış. İki ayda bir görüşmenin yetersiz gelebileceği konusunda hem fikirim. Hem içinizde biriken şeyleri kısa bir sürede paylaşamıyor olabilirsiniz hem de olayların arasındaki bağlantılar bu aralıktan dolayı bozuluyor olabilir. Görünen o ki kaygılarınızı sizi korkutuyor ve zaman zaman çok ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Ayrıca, her ne kadar anksiyete tek bir tanı gibi konuşulsa da aslında bu bir çok durumda karşımıza çıkan bir semptomdur. Örneğin, kaygı bozuklukları altında listelenen yine bir çok psikolojik durum vardır. Bu nedenle bu kaygının altındaki korkulara odaklanarak daha doğru sonuçlara ulaşabiliriz. Aklımıza tabii ki bir çok durum gelebilir, fakat birebir değerlendirme yapıp bunu da testler ile doğruladıktan sonra daha doğru bir sonuca ulaşabileceğimize düşünüyorum. Yaşadığınız olaylardan dolayı belli bir şüpheciliğe sürükleniyor olabilirsiniz, inanıyorum ki bunun boyutlarını ve işlevselliğinizi nasıl etkilediğini araştırmak sizin için faydalı olacaktır. En azından neler yaşadığınızı anlayıp bu yöne doğru yol alınabilir. Devam eden sorularınızı ve randevu taleplerinizi çekinmeden iletebilirsiniz. Saygılarımla...
Eray ERTUĞRUL
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Varoluşsal Anlam Arayışı / Değersizlik Sorunları, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk