2. Bunların dışında
  3. Takıntımdan kurtulmak istiyom

Takıntımdan kurtulmak istiyom

Isimsiz - 19 ay önce
Biraz garip gelecek zaten bana da çok garip geliyor neden başıma boyle sacma bir sey geldi diye düşünüyorum en sonunda psikologa gözüneyim o cozsun dedim cunku gerçekten sıktı beni bu konu. Belki saçma gelcek belki de önemsiz ama gerçekten bunu bir tek psikologla paylaşabilirim bunun yüzünden ne dersi dinleyebiliyorum ne de düşünmek hosuma gidiyor dersi bile anlamıyorum. Anlatayım. Sınıfımızda x isimli bir çocuk var çocuğun zeki bir insan olduğundan %99 eminim zeki insanlar, kristal çocuk gibi kavramlar hakkında pek cok sey biliyorum cocuk da bildiklerime uyuyor kaldı ki her türlü kendini belli ediyor zaten konusmasindan her şeyi araştırmasinndan bilmesinden. Hayta çok bilgili olan hocamız var o bile söyledi cocugun cok zeki oldugunu. Ve çocukla aramızda anlam veremediğim şeyler oldu.aslinda yaşanılan olaylari unuttum fakat ister istemez derste surekli ona odaklaniyorum biraz yakınında oturuyor. Asik falan değilim. Nasıl odaklaniyom diceksiniz ben de bilmiyom ANLAM veremiyorum galiba mesela derste bi sey konuşurken benim hakkımda ne düşündüğünü dusunuyom aslinda insanlarin benim hakkımda ne düşündüğünü önemseyen bir insan değilim fakar surekli onunkini dusunuyom tahmin edin ne kadar sıkıcı bor konu oldugunu..yani misal benim hakkımda sunu düşündü diye kurguluyom bunun gibi şeyler mesela..somra neden diyom neden böyle SACMA takıntım var aslında surekli se onun benim hakkimdaki düşüncesini dusunmuyom sadece kafam onda anlatabiliyor muyum mesela bir olay hakkında kendisi ne düşünüyor diye merak ediyorum tahmin etmeye calsitom ister istemez. once aramızda geçenleri anlatiyim. Okulun ilk zamanlari bana da dini bilgiler öğretir misin falan demistim o da olur demişti ama konuşmadık ondan sonra. Daha sonra çocuğun ablasiyla tesadüfen tanıştık. Fakat cocugun haberi var mı bilmiyom vardır herhalde. Ben kardeşinin o olduğunu ogrenince ne kadar zeki olduğunu anlatmak istedim yani bilgilisi olsun diye kanıtlarıyla anlattım fakat ailece biliyorlarmiş zaten bu çocuğun davranışlarında gariplik var falan diyorlarmış. Ben bayaa konuştum o konu hakkında.Olaylarin kronolojik sırasını pek hatırlamıyorum bu arada . Pburune geceyim ben o zeki çocuğa sürekli bakıyordum istemsiz neden bilmiyorum ve cocugun rahatsız olacağını düşünüp tedirgin oldum benim hakkımda kötü düşünür diye. Her seyi kafaya takan bi insandım o zamanlar gittim ablasına dedim ki sen bunları ona anlattın mi çünkü anlatmamı istemem dedim. Ondan sonra ben depersonalizasyon olduguni tahmin ettiğim ilginç koti bi sey yaşadım o sıralar cok kötüydüm ve oyle olduğum icin az önce bahsettiğim hocaya parmak kaldırıp bi soru sordum bilgili bi hoca olduğu için. Dedim ki hocam çok düşünmek sorgulamak insanı delirtir mi? Gerçekten oyle düşünüyordum o zamnlar. Sonra cocuk arkasını hiddetle döndü ve bi şeyler bağırdı. Yanlis anlamadıysam sacma salak şeylere inanmayın falan dedi. Neden boyle sacma bir tepki verdiğini anlayamadım. Ben yalnizca bir soru sormuştum. Hoca da çocuğun kafasina dokunup bak bu delirmiş falan dedi yani saka manasında normalde çocuğu seviyo. Sonra bana açıklamasını da yaptı delirmiyomusum yani. Ondan sonraki olaya geleyim. Bir gun bir dersliğe herkes yer degistiriyordu hoca belirlemisti ben de onun yerine oturdum denk geldi ve sıraya atasözü gibi bir özlu soz yazmıştı ben de çok azicik üstüme alındım. Galiba atasözü gibi internete baktım yoktu herhalde kendisi söz yazmis. Neyse ben de bunun altına "cani istemistir" yazdim. Keske hatırlasam sözü hatielamiyom. Neyse 1- 2 tane Daha olay var yine sırasını hatielamiyom ama ben sıkıldığımda kapıda dolanıyodum erkekler de kapıda bekliyo iste onlardan bağımsız sadece canım istediği için dolaşıyodum ama zeki cocugun arkadaşı dedi ki "erkeklere cilve yapiyo" Ya kapıda dolaştığım içindi bilmiyom ya da benim sıraya yazdığım yaziyi yanlis anladılar surekli onu izlediğim için oyle düşündü yani bilmiyom hiçbi şeyi. Neyse zoruma gitti fln. Obur olan sey de sıra Değişecektik kurada benle zeki çocuk yan-yana çıktı hocamız o kişi o gün olmadığı için o ister mi diye onu da bekleyeyim dedi ama arkadaşı istemez dedi seninle oturmayı bem de ya bu dediginden once ya da sonra hatielamiyom sunu dedim : hocam uani benim icin problem olmaz da o istemez falam dedim. Barkın da istemez dedi. Bi gun zeki çocuk geldi bnm kitabıma guzel kitap dedi gecti Yani benim hakkımda o kadar da kotu dusunmiyodur, yani bilmiyorum ama ondan hemen ilginç şekilde sonra derste bi soru sordum cvp vermedi sustu ben de baskasina sordum. Herhalde ben ona bi ara goz devirdigim icin ama yanlışlıkla o yüzden. Bi kere soyle oldu arkadasimla konusuyoduk dedim ki arkadasima ben bu ibrahimi dövecem falan şakayla dedim arkadaşım neden dedi dedin sürekli aklima geliyo duruyo şakayla dedim asik miyim neyim ins değilimdir çünkü olsam hem y kişisine hem ona yanarım dedim. Ablası sa duydu dinlediğini fark ettim pot kirdim. Butun bunlar kafami cok karistirdi. Bu olayların hepsini unuttum ama neden hâlâ bu çocuğa takıntılıyım? Zekaya asik sapyoseksueller vardı onlardan miyim diye dusunuyom ama ask durumu da yok ortada sadece sacma sapan anlam veremediğim bi sey ve canımi cok sıkıyo. Derste dikkatimi dagitacak derecede artik biktim gerçekten çok tuhaf yani dusunuyom neden diye belki de zeki insanlarin düşüncelerinin hep doğru olduğunu gibi yanlis algıya sahibimdir yanlis dusunuyorumdur . O sebepten neden beni sevmiyo diye takmışımdır ama o zmn da diyom ki kendime çocuk sevmeseydi oyle kitabıma guzel demezdi ki çocuk koti bir çocuk da drgil ve olsa bile her deki insan doğru düşüncel diye bir s sey yok diyom ama ne düşünmeye çalışırsam çalışayım su savma durum geçmiyor....oyle insanlarin düşüncelerini takan bi insan değilimdir. artik otle biri değilim eskiden çocukken zorbalık yapıldı bana okulda fakat su an asla oyle degilim ama neden ona taktım bu kadar anlamıyorum açıkçası sebebini ben de bilmiyom dedigim gibi konu yanlızca onun benim hakkımda ne düşündüğün drgil ben bile kendim ne düşündüğünü bilmiyom sadece takılı kaldım çocuğa derste surekli ona odaklaniyom ve dersi bile anlamıyorum bazen :(
İlkay DİNGEÇ
Uzmanın Cevabı: Merhaba, öncelikle şunu söylemeliyim ki burada bahsettiğiniz şeyin pek çok nedeni olabilir. "Neden sadece onun düşüncelerini önemsiyorum, halbuki aşık değilim?" sorunuzun cevabı da bir önceki cümleden belirttiğim gibi pek çok nedene bağlı olabilir. Bu nedenleri daha iyi anlamak için kendinize şu soruları sorabilirsiniz: Daha önce buna benzer bir durum yaşadım mı? ; Bu kişi benim için ne ifade ediyor? ; vb... Yazınızın pek çok yerinde zekayla ilgili noktalara değinmişsiniz. Yukarıdaki sorulara ek olarak zeki bir insanın sizin için ne ifade ettiğine dair düşüncelerinizi; bahsettiğiniz kişiye olan dikkatiniz ve bu kavram arasında ne gibi bir bağ bulunduğunu da bir kağıda yazabilirsiniz. Yazma eylemi düşünceleri daha rahat biçimde görmeye olanak sağlayabilmektedir. Bu birkaç soru tam bir çözüm elbette sunmaz lakin sorularınızın yanıtlarını almanız adına küçük bir destek sağlayabilir. Saygılarımla Uzman Klinik Psikolog İlkay Dingeç
İlkay DİNGEÇ
Uzmanlıklar: Depresyon ve Mutsuzluk, Travma ve İlişkili Bozukluklar, İlişki / Evlilik Problemleri