Zorbalık?

anonim - NaN saniye önce
Merhaba.. Bulunduğum okulda sürekli zorbalığa uğruyorum. Sözlü, fiziksel.. Fark etmiyor. İnsanlar bunun kişiliğimden kaynaklandığını düşünüyorlar. Korkudan kendimi tuvalete kitleyip, kendime zarar veriyorum. Ve bunu durduramıyorum..
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhaba, zor bi durumda olduğunuzu anlayabiliyorum. Ne yazık ki insanlar çevrelerindeki insanları yargılama, etiketleme ve ötekileştirme konusunda acımasız davranabiliyorlar. Tam olarak hangi konuda zorbalığa uğradığınızı öğrenirsem size daha kolay yardımcı olabilirim. Şunu da belirtmeliyim ki genellikle zorbalık yapan kişiler ailede veya başka ortamlarda zorbalık yaşayan kişilerdir. Bunu uygun ortamlarda başkalarına zorbalık yaparak yansıtırlar. İnsan çok yönlü bi varlıktır ve bizim çeşitli rollerimiz vardır günlük hayatta. Evde çocuk rolümüzü üstleniriz, okulda öğrenci rolü, iş yerinde çalışan rolü gibi. Bunlar kişiliğimizin parçalarıdır ve sadece belli bi kısmımızı temsil eder. Ve herkesin sizi algılayış şekli farklıdır. Herkes olayları ve kişileri kendi algılarına göre yorumlar. Onların algıları sizin olumsuz özellikler taşıdığınızı göstermez. Hepimizin artı ve eksi özellikleri vardır. Bazı insanlar artıları görmek yerine eksileri sürekli vurgulayabilir. Onlara eksi gelen şeyler aslında artı özellikler de olabilir. Ancak biz eksilerden ibaret değilizdir. Biz düşünülenden daha fazla iyi özellikler taşırız. Eksi yönlerimiz de bizi biz yapan şeylerdir. Anladığım kadarıyla 18 yaşından küçüksünüz. Eğer 18 yaşından küçükseniz lütfen bu durumu okulunuzdaki rehberlik hocanız ile paylaşın. Bu çok önemli bi adımdır çünkü zorbalığı yapanlara bu konuda farkındalık kazandırılmalıdır. Bu rehber öğretmenin ve okulun görevidir. Aynı zamanda durumu aileniz ile paylaşmanız gerekmekte ortada hem psikolojik hem fiziksel bi zorbalık var. Bu durdurulmalıdır. Aileniz rehber öğretmen ve okul idaresi ile acilen görüşmelidir. Eğer psikolojik bi destek almak isterseniz size yardımcı olmayı çok isterim.
Silinmiş UZMAN