2. Cinsellik
  3. Cinsel olumsuzluklar

Cinsel olumsuzluklar

D... A... - 9 ay önce
Merhaba cinsel ilişki ve masturbasyon hayatımı çok olumsuz şekilde etkiliyor kişiliğim karakterim değişiyor enerjim düşüyor bir şeyleri anlamakta zorluk çekiyorum ve mutsuz çok huzursuz oluyorum cesaretim kalmıyor hayata olan umudum kayboluyor kendimi sorguluyorum ve bazen boşuna yaşadığımı düşünüp intiharı bile düşünüyorum hayatım mahvoluyor ve bu 4-5 gün sürüyor tekrar enerjimi geri toparlayana kadar devam ediyor yapmaycam dediğim zamanda kendimi tutamıyorum 10 gün de bir yapmayı denedim bi sorun olmadı yalnız bu süre bana çok fazla geldi duramadım 2-3 günde bir yapınca bu sorunlarla karşılaşıyorum ve cinsel arzularımın da önüne geçemiyorum ve bu sorun hayatımın başlarından beri var fiziksel olarak da yüzüm çöküyor cansız oluyor ve saçlarıma kadar etki ediyor dökülmeler oluyor lütfen bana yardımcı olun bu illetten kurtarın… Teşekkür ederim.
Rumeysa KILIÇ
Uzmanın Cevabı: Merhabalar; kendinizi açıkça ifade ettiğiniz ve sorununuzu paylaştığınız için teşekkür ederim. Öncelikle çok fazla mastürbasyon yapmanın intihara, saç dökülmeleri gibi bahsetmiş olduğunuz diğer belirtilere neden olmayacağını belirtmek isterim. Daha önceki denemelerinizin başarısız sonuçlanması sizi hayal kırıklığına uğratmış olabilir; asla pes etmeyin. Mevcut durumu değiştirmek her daim sizin elinizdedir. Mastürbasyon kişinin kendi bedeni ile gerçekleştirdiği bireysel haz ve cinselliğidir; kontrollü ve doğru teknikle yapıldığı sürece son derece masumdur. Şuanki duygu durumunuza depresyonun eşlik ettiği düşüncesindeyim ancak net bir değerlendirme yapabilmek seans ortamında mümkün olacaktır. Depresyon tanısı almanız durumunda öncelikle depresyon tedavisi uygulanması uygun olacaktır. İçinizdeki tüm enerjiyi cinsel enerjiye çevirerek çok fazla mastürbasyon eyleminde bulunduğunuz kanaatindeyim. Çok sık mastürbasyon yapmanın erkeklerde özgüveni düşürdüğüne yönelik bulgular mevcuttur. Enerjinizi cinsellik dışında başka eylem ve aktivitelere yöneltmenizi önerebilirim. Öncelikle yaşam tarzınızı değiştirip, içinizdeki enerjinin bir kısmını açık hava aktivitelerine yöneltmenizi ayrıca intihar düşüncenizin tekrarlanması durumunda mutlaka bir uzmandan destek almanızı öneririm.
Rumeysa KILIÇ
Uzman Psikolog
Uzmanlıklar: Cinsel Gelişim ve Cinsellikle İlgili Sorunlar, Cinsel İşlev Bozuklukları, İlişki / Evlilik Problemleri