2. Cinsellik
  3. CİNSEL YETERSİZLİK HİSSİ

CİNSEL YETERSİZLİK HİSSİ

Isimsiz - NaN saniye önce
Hocam merhabalar. Ben 27 yaşında bekar bir erkeğim. Çocukluğumdan beri çevresel sebeblerden dolayı kendimi yetersiz hissediyorum. Bu sorun cinsel kimliğime de yansıdı. Geçmişte dış görünüşüm, cinsiyetimle ilgili yapılan ağır ithamlar neticesinde karşı cinsten birinin bana aşık olabileceğine, beni erkeği olarak görebileceğine ve onu cinsel anlamda tatmin edebileceğime dair inancımı kaybettim. Dahası ne zaman aklıma cinsel düşünceler gelse karşı cins tarafından aşağılandığımı hayal ediyorum(!). Herhangi bir ereksiyon problemim yok. Gitgide özgüvenim kayboluyor. (3 yıldır depresyon tedavisi görüyorum) tavsiyelerinizi bekliyorum
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhaba, konunun fizyolojik olmadığını belirtmişsiniz. Aslında karşı cinsten etkileniyorsunuz hatta karşı cinse arzu da duyuyorsunuz...Ancak belki de, size verilen değeri hak etmediğinize dair bir inancınız vardır temelde. Bu nedenle verilen değer size inandırıcı gelmiyordur. Kendinizde aradığınız ya da gördüğüniz kusur sizi başka insanlara yaklaşmaktan geri çekiyor da olabilir. Onlar da o kusuru görürlerse sizi kabul edemezler sanıyorsunuzdur örneğin... Özellikle cinsellik güçlü bir yakınlığı gerektirdiği için bu konuda daha yoğun bir kaçınma yaşamanız olası gerçekten. Bu konunun cinsellik temelli değil de öz saygı ve yeterlilik duygusu üzerine çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Depresyon tedavisi gördüğünüzü de belirtmişsiniz. Doktorunuza da danışarak psikolojik destek almanızın faydalı olacağını düşünüyorum ben bu konularda.
Silinmiş UZMAN