2. Cinsellik
  3. Evlilikte cinsellik

Evlilikte cinsellik

Hayal - NaN saniye önce
Hocam merhabalar. Ben 7 aylık evliyim. 22 yaşındayım. Üniversite mezunuyum kpss hazırlanıyorum. Bursadan Bayburta gelin olarak geldim. Kaçarak evlendim. Asıl sorunum şu. 7 aydır eşimle cinsel ilişkiye giremedik.sebebi benim kasıntı ve korkularım. Psikologa gittim bunun vajinismus olduğunu ve bilirkişiden terapi görmem gerektiğini söyledi. Bu da şuan mümkün değil. Eşim anlayışlı biri ama artık anlayışının son demleri. Aramızda boş sebeplerden tartışma çıkıyor son dönemlerde. Ve ben eminim ki bunun sebebi bu cinsel yoksunluk. 2 yıl önce depresyon tedavisi gördüm. Cinselliğe karşı ilgim yok. Nedenini bilmiyorum kullandığım depresyon ilaçlarına bağlıyorum. Eşimle el yordamıyla boşalıyoruz. Ama eşim artık kendini yetersiz gördüğünü vurguluyor. Anlayışı bitti farkındayım. Sürekli deniyoruz ama ben çok fazla kasılıyorum. Yapı olarak da fazla hassas biriyim. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bir başkasıyla paylaşabileceğim bir problem de değil. Olmuyor 7 aydır cinsel bir ilişkimiz yok ve ikimiz de birbirimizi çok seviyoruz. Onu kaybetmek istemiyorum. Ne yapmalıyım ne şekilde ilerlemeliyim. Lütfen bana yardımcı olun. İyi çalışmalar.
Serkan ÇINEMRE
Uzmanın Cevabı: İyi günler öncelikle, bahsettiğiniz kadarıyla evet bir vajinismus olarak gözüküyor. Bunun yanında cinselliğe karşı olan ilgisizliğiniz açısından antidepresan türevi ilaçlar ve cinsellikte yaşamış olduğunuz kasıntı ve ağrı problemlerine karşı kaygılar yer alabilir. Yani tabii ki bunun için, kasılmaya ve ağrıya karşı vajinismus gibi bir vakada yapılması gereken ev ödevleri vardır. Öncelikle eşinizin de bu duruma karşı anlayışlı olması önemlidir. Birlikte çözebileceğiniz bir problemdir esasında. Hem birlikte olan ödevler, hemde sizler için çeşitli parmak egzersizleri mevcuttur bu vakalarda. Tabii ki imkanlarınız dahilinde değilse bile, online terapi almanızı önerebilirim sizlere. Daha fazla sorularınız varsa yanıtlayabilirim.
Serkan ÇINEMRE
Psikolog
Uzmanlıklar: Cinsel Gelişim ve Cinsellikle İlgili Sorunlar, Depresif Bozukluklar, Özgüven ve Yeterlilik Sorunları