2. Cinsellik
  3. Mastürbasyonu bırakamıyorım

Mastürbasyonu bırakamıyorım

Vaveyla - NaN saniye önce
Merhaba , ben 20 yaşında bir kızım. Yaklaşık 5-6 yaşlarında başladığım sürtünerek olan çocukluk mastürbasyonunu bir türlü birakamıyorum. Nasıl bırakabilirim?
Serkan ÇINEMRE
Uzmanın Cevabı: Şöyle ki mastürbasyon cinsellik açısından psikolojik ve fiziksel olarak rahatlatıcı bir eylemdir araştırmalara göre. Stres seviyesi, cinselliğe olan açlık gibi hislerde düşüş, bağışıklık sistemi ve kadınlarda özelliklerde vajinal kasların gelişmesinde yükseliş göstermektedir. Tıbbi açıdan bakıldığında da sağlıklı bir eylem olduğu söylenebilir. Ancak bağımlılık gibi bir sorun yaşanıyorsa, bu da günlük yaşam rutininizi bozup, olumsuz duygudurum yaratıyorsa, stresi azaltmak yerine, bir zaman sonra daha da strese neden oluyorsa, zorunluluk hissi ve düşüncesi yaratıyorsa yardımcı olması adına tabii ki psikoterapi almanızı önerebilirim.
Serkan ÇINEMRE
Psikolog
Uzmanlıklar: Cinsel Gelişim ve Cinsellikle İlgili Sorunlar, Depresif Bozukluklar, Özgüven ve Yeterlilik Sorunları