2. Çocuk
  3. Cocugum benimle yakin degil

Cocugum benimle yakin degil

Tokyo - 2 yıl önce
Merhabalar doktor hanim kizim 3 yasinda bana karsi cok agresif ben nerede hata yaptim bilmiyorum bana karsi cok sert babasina sariliyor kucagina gidiyo benim opmeme bile izin vermiyo cok uzuluyorum kizimi cok seviyorum ama iliskimiz iyi değil buyuyunca degisir mi bilmiyorum bana yardim edin
İzel YIKILMAZ
Uzmanın Cevabı: Merhabalar Tokyo hanım :) Öncelikle 2-3 yaşlar çocukların kişiliğinin oluşmaya başladığı ve temellerin atıldığı bir dönemdir. Bu yaşlarda çocuğun anneyle olan iletişimi çok büyük bir role sahiptir. Annenin aşırı varlığı veya annenin aşırı yokluğu çocuğun mevcut mental - ruhsal işleyişini etkileyebilmektedir. Çocuk artık büyüyor ve bağımsızlaşmaya başlıyor. Bazı şeyleri kendisi yapmak istiyor olabilir ve sizinle inatlaşabilir. Bu dönemde babaya karşı anneyi rakip olarak görüyor olabilir. Bu konuda babayla kurduğu ilişki nasıl veya anne - baba arasında ilişki nasıl bunların hepsi çocuğumuz açısından önemli etkendir. Çocuğunuz ile göz teması kurarak konuşmaya çalışın, çocuğunuzu dinlediğinizi onun düşüncelerine ve fikirlerine önem verdiğinizi sık sık belli edin. Çocuğunuz küçük anlamaz, bilmez veya hissetmez diye düşünmeyin inanın her şeyin farkındalar ve her şeyi hissediyorlar. Çocuğunuzla baş başa zaman geçirmeyi, sadece ikinize ait olan bir zamanı belirleyip o zaman içinde onunla oyun oynamayı deneyimleyebilirsiniz. Dilerseniz seans alabilirsiniz. Sevgilerimle...
İzel YIKILMAZ
Psikolog
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresif Bozukluklar, İlişki / Evlilik Problemleri