2. Çocuk
  3. Çocuğum çok yaramaz ne yapmalı

Çocuğum çok yaramaz ne yapmalı

Z... ... - 14 ay önce
Merhaba hocam 8 yaşına giren bi oglum var lafa gelince çok akıllı dili uzun bi çocuk ama çevresinde bulunan herkese büyük küçük ayırmaksın çok dalaşır dalaşmaktan ziyade amacı zara vermek şiddet degil sinirlendirmeye çalışıyo karşısındakinin sinirlenip onu dövmeyene zarar vermeyene kadar durmuyo hocam ben köşeye çekip konuşuyorum oglum böyle yapma kimseye karışma kimse seni dövmesin deyince annecim ne olur üzülme beni dövmelerini çok istiyorum diyo çok üzülüyorum hocam üstelik 1 .sınıfa gidiyo ve sınıf birincisi aklı süper çalışıyo bi türlü anlam veremiyorum hocam
Meryem ÖZDEMIR
Uzmanın Cevabı: Merhaba cocugunuz sizle ve aile ici bireylerle olan ikiskisinde de sinayan ve amacı bir sey elde etmekten ziyade sabrinizi zorlamak isteyen davranislari var mi?
Danışan
Tam da üstüne bastınız hocam amacı birşey elde etmek degil tek amacı karşısındakini sinirlendirip dayak yemek resmen şiddet görmek için karşısındakinin sabrını zorluyo saçma sapan hareketler yapıyo orasını burasını sallayıp karşısındakine bak bak sana yapıyorum diyo karşıdaki bakmayınca da gel dövsene bak sana yapıyorum diyo kaç kere karşıma alıp konuşmaya çalışıyorum daha laf agzımdayken hemen lafımı kesiyo tamam tamam özür dilerim bi daha yapmicam ama iki dakika sonra gene aynı size yalvarıyorum bana bi yol gösterin
Meryem ÖZDEMIR
Uzmanın Cevabı: 18 ay iki yas civari surecte cocuklar ebeveyniyle inatlasmayi severler bu normaldir,bu surecte sizin verdiginiz ani tepkiler cocukta bu tur davranislara yol acabilir ayrica 3-6 yas doneminde erkek cocuk babayla ozdesim kurmasi gerekir ayni zamanda bilincdisi babaya karsi sucluluk duygulari olur babayla saglikli etkilesimi olusmadiysa kendini suclu hissederek cezalandirmaya calisiyo olabilir.Tabi cocugunuzu tanımadan net bir sey soylemem dogru olmaz bu durumun farkli kaynaklari olabilir.Cocugun temelde sahip oldugu sucluluk hislerinin nedenine bakilarak o sekilde yol izleyebiliriz .
Meryem ÖZDEMIR
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Sınav Kaygısı ile İlgili Sorunlar, Çocuk Eğitimi İle İlgili Sorunlar