2. Çocuk
  3. Kızımla bağ kurmak istiyorum

Kızımla bağ kurmak istiyorum

Çaresiz - 22 ay önce
Merhaba 9 yıl evli kaldığım eşimden ayrıldım iki kızım var boşanırken bütük kızım eylülü babasında bırakmak zorunda kaldım 1 yıl sonra velayetini geri aldım sonrasında evlendim ama yeni eşimle eylül hiç anlaşamadı ve kardeşinide hiç sevmiyordu. Sonrasında bir oğlumuz oldu. Kızım 12 yaşında ergenliğiyle uğraşıyorum. Hata üstüne hata yaptı bende seni istemiyorum babana git dedim hata yaptım anlık bü tepki verdim 20 gündür babasıyla yaşıyor beni hiç aramıyor. Üzerine az önce instagramdan hikaye paylaşımı yapmış annemmm diye o kadının fotosunu paylaşmş sonrasındada üçünün oldupu fotoya yıllardır özlemini çektiğim aileme kavuştum yazmış şimdi ben nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olun kızımı geri istiyorum lütfen
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar rumuzunuzdan dolayı öncelikle şunu söylemek isterim çaresiz degilsiniz eğer bu düşünceye kapılırsanız kendini gerçekleştiren kehanetin icinde bulursunuz kendinizi... Öncelikle bir anne olarak icinde oldugunuz durumu çok iyi anladığımı bilmenizi isterim. Bağ kurmak ancak doğru iletişim ve beraber zaman geçirmek ile mümkün. Çocuğunuzun ergenlik döneminde olması bir kimlik ve benlik arayısında olması demek oluyor. Bu arayış onda dış dünyaya yönelmesini yani aile kavramından uzaklaşmasını sağlayabiliyor. Bunu şu yüzden söylüyorum ergenlikte aileler çocukları ile bağının kalmadığından çocuklarının uzaklaştığından yakınırlar ve bu konuda suçluluk duyarlar. İlk önce ne yasanırsa yaşansın böyle bir sucluluk hissine kapılmayın. O sizi aramıyor olabilir siz aramaya beraber bir şeyler yapmaya davet edin ( unutmayın ki ergenlerin önceliği arkadaşlarıdır, bir çok kez reddedebilirsiniz ama siz ısrarcı baskıcı olmadan davet etmeye devam edin.) İnstagramda gördüğünüz paylaşım canınızı yakmış olmalı ama bu size bir ipucu aslında !!! "Yıllardır özlemini çektiğim .... annemmmm .... " gibi ifadeler neye ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Her davranış bir ihtiyaçtan doğar ve bir amaca hizmet eder, bu davranışın ihtiyacı " İLGI VE SEVGI " amacıda "BENI GÖR"... Bir araya geldiginizde hayatınızdaki diğer insanlardan ( kardeş,baba vs.) konuşmayın, o zamanı ona özel yaşayın, ona gerçek duygularınızdan bahseden, kırıldığınızı, icinde oldugunuz durumu düzeltmek istediğinizi ve bu konuda ondan yardim istediğinizi belirtin. Bir ergenin ilk ihtiyacı kabul görmek anlaşılmak ve kendinin bulmaktır. Sabırlı olmalısınız baskıcı ve suçlayıcı tavırlarla degil cözüm arayan kisi olarak yaklaşın. İcinde oldugunuz durum zamanla değişecektir bağ bir anda bozulmadığı gibi bir anda da oluşmaz bunu unutmayın... Asla çaresiz degilsiniz doğru iletişim, sabır ve anlayış sizi çarenize ulaştıracaktır. Sevgi ile kalın..
Silinmiş UZMAN