2. Depresyon
  3. Rahatsız mı ediyorum?

Rahatsız mı ediyorum?

D... ... - NaN saniye önce
İyi günler SinemHanım ablam. İyisinizdir inşallah, ben rabbim izin verirse bu yıl 12. Sınıf olacağım duygusal bir kişiliğim var bu arada. Bu eğitim öğretim yılında hayatıma bir tane ingilizcen öğretmeni girdi, kadın benim gibi duygusal, kalbî tertemiz ve örf adetine saygılı bir hanımefendiydi. 2. Dönem sınıfımızda bazı tatsız olaylar yaşandı kadına öğrenciler cephe aldı ve öğretmenler de desteklediler arkadaşlarımızı. Ben orada kadına biraz daha bağlandım çok üzülmüştüm çünkü, bir anne bir abla gibi gördüm onu. O da beni çok seviyordu teneffüslerde anne oğul gibi muhabbet ediyorduk, o bana anlatıyordu ben ona. Doğuştan uzağı göremiyorum ben hiç tedavisi de yok buna bağlı olarak da el becerim zayıf, bana portakal soymayı öğretti hatta. Bana değer verdiğinden hiç şüphem yoktu. Sınıf onu sevmediğini yüzüne belli etmeye başladı. Karne günü bizi bırakacağını söyledi ben çok ağladım herkes gittikten sonra sarıldık ağladık, sonra bana mesaj yazdı konuştuk biraz. Bayramda bende ona iki gün üst üste yazmak zorunda kaldım ve sonra çok huzursuz oldum ve o zamandan beri huzursuzlum, bunu ona anlattım biraz ters oldu gibi geldi. Sizce Bir insan bir insana 1 günde değer vermeyi bırakır mı, çok mu rahatsız ettim onu
Sinem AKPEÇE
Uzmanın Cevabı: Değerli danışan merhaba. Çok teşekkür ederim iyiyim, siz de iyisinizdir umarım. Güzel bir tatil dönemi ve eğitim hayatı dilerim size gönülden. Duygusal ve hassas olan kişiler, kendilerine benzeyenlere kendilerini daha rahat anlatabilir ve böylece kendilerini değerli hissedebilir. Öğretmeninizle kendinizi ortak gördüğünüz konular veya yaşadığınız ortak duygular sizi yakınlaştırmış belli ki. Ortak duygular yaşayınca iki insan birbirini daha iyi anlayabilir zaman zaman. Mesleği gereği bulunduğu konumdan dolayı, yani öğretmeniniz olmasından dolayı, zamanla aranızdaki ilişkinin abla/anne-çocuk ilişkisine dönüyor olduğunu hissetmiş olabilir kendisi de sizin hissettiğiniz gibi. Ancak bunun olması öğretmeninizin size verdiği değeri değiştirmeyebilir. Yine öğretmen-öğrenci ilişkisi içerisinde de birbirinize değer vermeye devam edebilirsiniz. Sizin üst üste yazmanızdan dolayı rahatsız olup olmadığının cevabını ben ne yazık ki size veremiyorum. Sizin yaşadığınız üzüntüyü konuşabiliriz. Üzüntü duygusu bir şeylerin eksikliği durumunda ortaya çıkar. Sizin için eksik olan ne olabilir hayatınızda? Hayatta yalnız hissetmeniz sizi üzüyor olabilir mi? İçinizde biriktirdiğiniz duyguların yükünüzü paylaşmaya ihtiyacınız var belli ki. Belki okuldaki veya gidiyorsanız kursunuzdaki rehber öğretmeninizle de bir görüşebilirsiniz bu konuları. Eğer çevrenizde başka güvenilir birileri varsa sorunlarınızı anlatıp destek görmek size iyi gelebilir. İçinizden geçenleri kağıda veya telefona da yazabilirsiniz. Sonra o yazıyı okuyup yok edebilirsiniz. Ses kaydı yaptıktan sonra dinleyip silebilirsiniz. "Öz şefkat nasıl geliştirilir" şeklinde bir araştırma yapıp o konuda kendinize nasıl yardım edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Youtube'dan yaşadığınız sorunlarla ilgili bilgi paylaşan psikolojik danışman ve psikologların videolarını izleyebilirsiniz. Örneğin, Cem Gümüş'ün ve Barış Gürkaş'ın videolarını izlemeniz faydalı olacaktır. Benim blog yazılarımı da okuyabilirsiniz. Sorunuz için teşekkür ederim. Güzel ve sağlıklı günler dilerim...
Sinem AKPEÇE
Psikolojik Danışman(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Özgüven ve Yeterlilik Sorunları, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Varoluşsal Anlam Arayışı / Değersizlik Sorunları