2. Depresyon
  3. Tekrarlayan mutsuzluk

Tekrarlayan mutsuzluk

seda - 20 ay önce
Sürekli kendimi mutsuz ve boşlukta hissediyorum. Bu his belki 1-2 günlüğüne geçiyor. Sonra yine mutsuzum. Sürekli kısır döngüde kaybolmuşum gibi insanların küçücük mimiklerinden bile kendime üzülecek bir neden buluyorum. Bu kadar duygusal olmayı ve sürekli mutsuz olmak beni çok yoruyor. Antidepresan tedavisi görüyorum. Psikiyatristim psikoterapi de önerdi nasıl bir psikoterapi görmeliyim? Teşekkürler.
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhaba, bu kısır döngüyü oluşturan faktörleri anlamaya ve onları değiştirmeye yardımcı olacak bir terapi süreci faydalı olabilir. Çoğu zaman farkında olmadan kendimize ya da dünyaya dair sahip olduğumuz inançlar olumsuz duygularımızı tetikleyebilir. Bu duygularla baş edebilmek için yaptığımız ya da yapmaktan kaçındığımız davranışlar ise sürekli kendimizi deneyimlerken bulduğumuz bir kısır döngü yaratabilir. Yaşadığınız durumla ilgili farklı çalışma prensipleri benimseyebilecek olan pek çok terapist yaklaşımı var. Önemli olan sizin kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir terapi ortamı ve kendinizi açabileceğiniz bir psikoterapist bulmanız. Psikiyatristinizin de önerisine katılarak çok vakit kaybetmeden size uygun olabileceğini düşündüğünüz bir psikoterapistten randevu almanızı öneririm. Fayda göreceğiniz bir yolculuğa çıkmanız dileğiyle, sevgiler.
Silinmiş UZMAN