2. Depresyon
  3. Yoğun Şüphe ve Depresyon

Yoğun Şüphe ve Depresyon

C... O... - 2 yıl önce
Merhabalar, ben çocukluğumdan beri takıntı hastasıydım ama iki yıldır yoğun dini takıntılar ve bundan kaynaklı depresyon atakları yaşıyorum, görüştüğüm psikiyatr da bu şekilde teşhis koydu. Aklıma sürekli geçmişte yaşanmış bir şey takılıyor, üzerine detaylı düşünüyorum, bir mesele bitip diğeri başlıyor, bu iki yıldır aralıksız böyle. Şu an ise aklıma geçmişte yaşadığım bir olay takıldı ve öyle çaresizim ki bu takıntı mı, yoksa kendimi gerçekten suçlamalı mıyım bilemiyorum. Bundan 6-7 sene önce, 16-18 yaşlarımdayken evimde ve salonda bazı cinsel içerikli görüntülere bakmak hatasına düştüm. Daha sonra pişman oldum ve bir daha da seneler boyunca bu olayı hatırlamadım. Ama şimdi aklıma sürekli şüpheler takılıyor: Acaba o sıralarda 8-9 yaşlarında olan kardeşim beni kapı ucundan ben fark etmeden görmüş müdür? Acaba ben onun beni görebileceğini düşünemedim mi yoksa aklıma geldi ama özensiz mi davrandım, yoksa ''görürse görsün'' diye mi düşündüm, bu kadar umursamaz davranmış olabilir miyim? Eğer böyle davrandıysam ben kanunen suçlu muyum... Kendimi çok suçluyorum, bu olayı aşamıyorum, kendimi bu dünyada müebbet hapse, ahirette ebedi cehenneme layık görüyorum. Benim durumum takıntı mıdır? Yoksa ben gerçekten suçlu bir insan mıyım? Bu arada kardeşimle şu an aramız gayet iyi, o sağlıklı ve mutlu bir şekilde hayatına devam ediyor, fakat ben tamamen yıkık dökük bir haldeyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.
Merve Behice AL
Uzmanın Cevabı: Merhaba, kendinizi geçmiş ve zihninizdeki şüpheler arasında sıkışmış hissetmenizi anlıyorum. Geçmişteki davranışlarınızı ve durumları sürekli bir şekilde düşünmek "şu an"da yaşamanıza ve hayat resminin bütününü görmenize engel olur. Değiştiremeyeceğiniz geçmişle ilgili varsayımlar ise benliğinizi yorar, yıpratır. Şüpheleriniz doğru ya da yanlış olsaydı hayatınızda ne değişirdi? Kendinizi suçlamak yaşadığınız problemi çözebilir mi? Bu sorular üzerinde durmak gerekiyor. Şüphelerinizle baş etmekte zorluk yaşıyorsanız terapi almakta fayda görüyorum. Sevgiler...
Merve Behice AL
Psikolojik Danışman(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk, Kişilerarası İletişim Problemleri