3. Anksiyeteye Sahip Kız Arkadaş

Anksiyeteye Sahip Kız Arkadaş

ruhsuz - 17 ay önce
Merhabalar, kız arkadaşımın anksiyete krizleri oluyor ara ara ve ben bu gibi durumlarda nasıl yaklaşacağımı bilmiyorum. Elimden geldiğince yanında bulunmaya çalıştıkça ilişkimizde beni sürekli ayrı bir kenara itelemeye çalışıyor bizi bir ayrılığın yoluna sürüklüyor fakat kendisi de bunu istemediğini biliyor. O gibi durumlarda sakince dinliyorum ve bir kaç kelimeden fazla bir şey söyleyemiyorum çünkü her ne söylesem ters tepiyor ve zıtlaşmamıza sebep oluyor. "Boş konuşuyorsun" demeleri gibi. Yardımcı olduğumu düşündükçe daha da batırıyor gibi hissediyorum. Sizlerden ricam ne yapmam gerektiğine dair bana biraz öneride bulunabilir misiniz? Yani sakince dinleyip onu onaylar tavırda hatta konuyu değiştirmeye yönelik yani bulunduğu o andan başka bir ana taşımak adına konuyu değiştirmeye çabalamam bile batabiliyor. Kendisi terapi için çekimserlik yapmıyor bu arada fakat koşulları buna çok elverişli olmadığı için bende ister istemez bunu çözebilmek adına bir şeyler yapmak istiyorum elimden geldiğince. Evet bir anda bu gibi problemler çözülemez fakat en azından hangi adımda ilerlemek bize iyileşme sağlayacaktır? Şimdiden teşekkürler
Melis KARAKAŞ
Uzmanın Cevabı: merhabalar, öncelikle bu sorunu sadece sizinle görüşüp çözmemiz mümkün değil. Kız arkadaşınızın da bu konuyla alakalı olarak görüşmelere katılması ikiniz için de daha uygun ve sağlıklı bir süreç olacaktır. Kız arkadaşınızın kendisinin içsel süreçlerindeki düşünce biçimlerini anlaması ve ona karşı bir tedavi yürütmemiz daha doğru olacaktır. sizin tek başınıza terapiye girmeniz bu sorun için yeterli olmayacaktır.
Melis KARAKAŞ
Psikolog
Uzmanlıklar: Depresyon ve Mutsuzluk, Çocuk ve Ergenlik Dönemi Ruhsal Sorunları, Kişilik Bozuklukları