3. Ayrılığı benden mi bekliyor?

Ayrılığı benden mi bekliyor?

K... Y... - 16 ay önce
Merhabalar. Sevgilimle 22 yaşındayız. Aşk ve tutku dolu bir ilişkimiz var. Yaklaşık beş senedir beraberiz. Evlenmek istiyoruz. Aramızda yüzük taktık geçen sene. Normalde her şey çok güzel anlayacağınız. Tek bir sorun var ki ben geçmişte söylediği birkaç yalandan sonra ona güvenmemeye başladım. Yalan söylemeden önce böyle güvensiz bir insan değildim. Aklıma dahi gelmezdi böyle yapacağı. Bana iki üç sene önce yalan söyledi ve hala etkisindeyim çünkü çok kolaylıkla yaptı bunu. Beni bayılma numarası yaparak korkutacak kadar ileri gitti. Benden yalan söylediği için özür dilerken bile özensizce mesajla yaptı bunu. Beni karşısına almadı bile konuşurken. Kırgınım bu yüzden de. Sonra bu özellikleri düzeldi ama bu sefer de benim karakterimde değişmeler oldu. Şüpheci, güvensiz ve baskıcı bir insan oldum. Çok kavga etmeye başladık. O aralarda birbirimize ayrılık lafını kullanırdık ama kimse ayrılmazdı. Kavga ederken bir anda güvenmiyorsan ayrıl der sonra pişman olup ağlardı. Sonra artık benim kısıtlamalarımdan dolayı çok bunaldığı için uzak durmaya başlamıştı. Ayrılmayı düşünüp düşünmediğini sorduğumda düşünmediğini söyledi bana defalarca. Sonra bir gün pat diye konuşmamaya başladı benimle. İletişimi kesti. Hayatının aşkı olduğumu söylüyordu ama beni karşısına alıp konuşmadı bile. Günlerce yüz tane mesaj attım ve aradım. Hiçbirine dönmedi. Sıradan bir insan olsa dahi dönülür değil mi? Ancak o yapmadı. Özlemediğine mi üzülsem beni önemseyip karşısına alıp konuşmadığına mı şaşırmıştım. Sonra hala çok aşık olduğunu ama ayrılmak istediğini anlatan bir mail attı bana. Konuşmak için aradığımda açmadı. Birkaç gün sonra yaptığımız telefon konuşmasında bana hala aşıksa sorunlarımızı çözebileceğimizi söyledim. Tekrar başladık ilişkimize ki daha sonra söylediğine göre zaten ayrılmak gibi bir niyeti yokmuş ve sadece biraz uzak kalmak için yapmış. Sadece aramız o anda iyi diye mi söyledi bilemiyorum. Bu tekrar bir araya gelmeden sonra bana bir daha asla ayrıl falan demedi. Ancak ben kavgalarımızdan sonra kafasında ayrılık olup olmadığını soruyorum çünkü kafasındakileri söylemez diye çok korkuyorum. Sık kavga ettiğimizi de belirteyim. Bu kavgalar da benim yüzümden onu da ekleyeyim. Güvenimi kırdı ama ben de bir türlü düzelemedim. Bazen de duyguları değiştiyse ayrılmasını söylüyorum ama o bana karşı olan hislerinin asla değişmeyeceğini söylüyor. Sadece geçen gün ettiğimiz kavgada tekrar sordum kafasında ne olduğunu. Asla ayrılmak istemediğini, benim onun hayatı olduğumu, bir daha bu kelimenin aramızda geçmesini istemediğini söyledi. Ertesi gün yine kavga ettik. Ben bu sefer söylediği bir şeye inanmadım ve bu konuda yalan söylüyorsan ayrıl o zaman dedim. O da o kadar istiyorsan sen ayrıl ben öyle bir şey istemiyorum dedi. Sonra ben telefonu kapatırken ona benden bir şey beklememesini onun zaten böyle diyerek bitirdiğini söyledim ve kapattım. On beş dakika sonra yanıma geldi ve sarılarak aramızda bu kelimenin geçmesinin ne kadar saçma olduğunu anlattı. Ben daha dün bundan bahsettiğim için ve bana bu kelimeyi kullanma dediği halde kullandığım için böyle dediğini belirtti. Ancak kendisi de bu kelimeyi kullanmadı mı bana karşı? Neden sadece ayrılmak istemediğini söylemedi? Neden söylediğim şeyde problem varsa aynı şeyi kendisi de söyledi? Sonuçta kim ayrılırsa ayrılsın sonuç ayrılık değil midir? Ben onun hareketlerinden yola çıkıp ayrıl o zaman diyorum, o daha dün söylediğim için diyor. Demek ki ayrılsam onun için bir sorun yok. Ben buradan bunu anlıyorum. Ben yine bir şeyleri bana söylemiyor mu diye ona soru soruyorum ama o benim yapmamı söylüyor. İlk defa böyle bir şey söyledi bana. İki günde ne değişebilir bilmiyorum. Bu kelimeyi asla kullanmıyordu. Son olayda kullandığına göre bir şey olmalı. Bu arada bana ayrıl deme kendin ayrıl istiyosan diye ben ona aylar önce belirtmiştim. O da ne sana derim, ne isterim, ne de yaparım demişti. Ama dedi işte. Daha dün konuştuğumuz için çok istiyorsan sen ayrıl dedim diye açıkladı kendini. Halbuki biliyor benim ona güvenmediğim için böyle şeyler söyleyip sorduğumu. Ayrılmak istiyorsan gizleme demek istediğimi biliyor ama yine de sen ayrıl çok istiyorsan diyor bana. Ben buna çok üzülüyorum . Geçmişte beni bırakıp gitmekten dolayı pişman olduğu için beni tekrar incitmek istemiyor olabilir diye düşünüyorum. Yaptığımla gurur duymuyorum ancak çok istiyosan sen ayrıl dedikten sonraki gün ayrılık blöfü yaptım ve ayrılmak istemediğini söyledi, bize bunu yapmamamı istedi, geleceğimizden vazgeçtiğimi hatırlattı . Ancak bunu daha önce yapsam daha şiddetli bir tepki verirdi gibi hissediyorum. Sorumluluk almayıp ayrılığı benden bekliyor olabilir mi sizce? Sonuçta onay verince o da kabul etmiş oluyor. Hiçbir şeye o karar vermiş olmak istemiyor olabilir mi? Bu arada davranışları her zamanki gibi. Bana uzak ya da farklı davranmıyor. Hakkını yemek istemiyorum asla. İlerdeki çocuğumuza çorap alıp üniversitede almıştık deriz dediği bir ilişkimiz var. Bize karşıdan bakanlar muhtemelen hiçbir sorun yok sanıyordur. Konuyu kapatmamı ve bizim ilişkimizde ayrılık lafının yeri olmadığını söyleyip duruyor. Ayrılığın yalnızca duygular bitince mümkün olduğunu, onun bana karşı duygularının asla bitmeyeceğini ve benim de yalnızca duygularım biterse ayrılabileceğimi söylüyor. Aramızdaki sorunlar yüzünden ayrılmama izin vermeyeceğini, hiçbir sorunun bizi ayıramayacağını söylüyor. Söylüyor da bana aramız iyiyken ve kötüyken farklı şeyler düşünüyor gibi hissettiriyor bazen. Tamamen benim kuruntum da olabilir, ancak seziyor da olabilirim. Zaten ben artık normal hissetmiyorum. Geçmişteki ayrılık olayını yeni yeni aşıyorken tekrar böyle ayrılık lafı kullanması beni çok düşündürdü. Geçmişte ayrılalım diye mail atıp sonra sadece uzak kalmaktı amacım demesi ve diğer tüm tutarsızlıkları beni çok yordu ve hala yoruyor. Şu an gerçekten aklındakileri söylüyorsa bile ben mutlaka altında bir şey olduğunu düşünüyorum. Hep kafasında başka bir şeyler varmış gibi geliyor. Benim ayrılmamı bekliyor olabilir mi? Paranoyaklık belki bilmiyorum ama ya haklıysam diye düşünmeden edemiyorum. Ya sadece benim yapmamı bekliyorsa? Bu kadar basitse... Geçmişte de benden bekleyip yapmadım diye o maili atmış olabilir diye düşünüyorum. Belki geçmiştekiyle bağdaştırmam yanlıştır çünkü onda durup dururken ayrıl dedi bunda ben ona dedikten sonra çok istiyorsan sen yap dedi. Belki de doğrudur. Zaten hep bir belki. Ben belki istemiyorum. Bana karşı net olmasını o kadar istiyorum ki size anlatamam. Kafasındaki şeyleri düşünmeye çalışmak çok yorucu. Sadece ne düşündüğünü açıkça söylesin ve benim de kafamda tek bir soru işareti kalmasın istiyorum. Bu kadar zor olmamalı ama oluyor işte. Ayrılmak istiyorsa istiyorum desin kendisi yapsın. Yanımda hislerinin değiştiğini bile bile öylece durup benden bir hamle bekliyor olabilir mi gerçekten ya? Neden böyle benden beklediğini hissediyorum anlamıyorum. Resmen topu bana attı ve ben bu topla ne yapacağım tarzında düşüncelerim var şu an. Onunla alakalı bir soruna mı işaret ediyor yoksa benimle alakalı mı onu da bilmiyorum. Çok kötü hissediyorum gerçekten. Belirsizlik beni boğdukça boğuyor. Tamamen kayıp hissediyorum. O kelimeyi asla kullanmazken, sonunda yanımda olacağına inanmaya başlamışken şimdi tekrar iki sene öncesini yaşıyorum. Hislerinin değiştiğini söyleyip beni bıraksa bu onun meselesi olur ben bir şey yapamam ama böyle bana bırakmış gibi hissedince kendimi bitkin ve çok üzgün hissediyorum. Sanki "istiyorum ama cesaretim yok o yüzden ben yapmayacağım haydi sen yap" demiş gibi hissediyorum. Biraz daha düşünürsem bu cümleyi gerçekten kurduğuna ikna olacağım resmen. O kadar çok aklımdan geçiriyorum bu cümleyi çünkü artık benim uydurduğum bir cümle gibi gelmiyor. Acaba ayrılsam rahatlayacak ve mutlu mu olacak? Orada bana boşuna çok istiyorsan sen ayrıl dediğini düşünmüyorum. Daha önce neden demedi de ilk defa şu an diyor ki? Ben daha önce de şöyleyse ayrıl böyleyse ayrıl dedim. İlk kez böyle bir şey söyleyen kendisi. Defalarca ayrılmak istemediğini söyledi bu arada . Doğru söylediğine nasıl emin olacağım onu da bilmiyorum. Onu çok seviyorum anlayabileceğiniz gibi. Onu gerçekten anlayabilmemin bir yolu var mı ya da ne yapmam gerekiyor inanın bilmiyorum. Bir insan ayrılmak isterse karşıdan bekler mi ya da anlattığım durumda neden bana o kadar istiyorsan sen ayrıl demiş olabilir? Lütfen yardımcı olur musunuz?
Özlem YALÇIN
Uzmanın Cevabı: Merhaba, ilişkilerde ayrılmak bazen bu şekilde kullanılabiliniyor sinir anlarında gerçekte istenmesede dile getiriliyor asıl problemin üstü örtülüyor bu şekilde siz ben dili ile iletişim kurmayı deneyin problemi çözme yollarını sunun beraber ortak karar vererek ilerlemelisiniz. Ne zaman ilişkiden doyum alınamıyorsa beklentiler karşılanmamaya başlandıysa o zaman ilişkiyi sonlandırmak gündeme gelmeli. Beş yıldır süren bir birlikteliğiniz var ve aranızdaki güven en önemli etken güveniniz sarsıldığında bu şekilde kaygılanmanız normal yeniden ilişkinizi yapılandırmanız gerek aranızdaki bağı kuvvetlendirecek paylaşımlarda bulununun olabildiğince karşı tarafın beklentileri, istekleri değil kendi isteklerinizi de ön planda tutmanızı öneririm. Dilerseniz çift terapisi ya da bireysel terapi alarak daha güçlü olabilirsiniz iyi akşamlar dilerim.
Danışan
Teşekkür ederim. İyi akşamlar
Özlem YALÇIN
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresif Bozukluklar, Panik Atak