İlişki

İnsan - 2 yıl önce
Erkek arkadaşımla problem yasıyoruz cok sinirli ne zaman neye sinirlenecegi belli olmuyor kendisi defalarca bana gec döndüğü haber vermedigi oldu ben söyledigimde bana hak verdi fakat ben hıc sorun etmedim hıc tartısmadım sitem etmedim. Aniden karar vermeleri ve degısımleri oluyor her seyin sorumlusu suclusu beni ilan ediyor. Evlilik gündemimizde oldu. Birden benden numaramı degısmemı ve ciddi ciddi bi konusma yapacagımızı kuranı kerimle karsısına cıkmamı istedi. Uzakta yasıyor görüntülü konusacaktık. Tamam dedim biraz işim oldugunu söyledim işlerini hallet dedi uyuyacagını da söyledi. Yapacagınız konusmanın heyecanıyla kendimi hazırlamaya calıstım. Tam yazacaktım iki bucuk saat gectı aradan tabi. O yazdı tavır aldı bana dedim konusalm ya da yat yarın konusayım tavrını sürdürdü uzatmadım tartısmadm ertesi günde öyle yaptı kendını geri cekti hep yaptıgı sey bu arada. ben de normal konustum gergınlık olmasın diye ustune de hıc gıtmedim. Sonunda patladı aıleme söyledim fotografını gosterdim benım lafımın istedigimin sende degeri yok vs cok kzdı bi kac bısey söyledim müsait olamadıgımı özürde diledim vs neden söylemedin deseydin dedi cok bekletip bısey demedigim ıcın cok sinirli konustu ve sakın konusma dedi bana kendimizi dinleyelim bi süre senınle hıc bı sekılde konusmak istemiyorum dedi ben de cevap vermedim sinirli diye istedigini yaptım. İki gün gecti yarın konusmayı dusnuyorum. Nasıl konusabılirim tartısma yasanmasın istiyorum nasıl bir yaklasım sergilemeliyim acıklamalarımı mı yapayım yoksa sadece ona hak verdigimi mi söylemeliyim
Özge YILMAZ
Uzmanın Cevabı: Merhaba, partnerinizin sinirli bir yapısı olduğunu söylemişsiniz, bunu psikolojik, fiziki şiddete giden bir yol görüyorsanız, böyle hissediyorsanız bu ilişkinin devamında bu yönden mutsuz olma ihtimalinizi ciddi bir şekilde sorgulamalısınız. Diğer yandan kısıtlamalar, kendinizi hesap vermeye itilmiş hissetmek de psikolojik şiddet kapsamındadır. Tüm gelişmeleri ve gelcekteki durumları bu eksende değerlendiriniz. Yazdıklarınızdan halletmeniz gereken en önemli yerin, psikolojik şiddetle yıpranmamak adına bir yol izlemeniz olarak görüyorum.
Özge YILMAZ
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Kişilerarası İletişim Problemleri, Ruhsal-Toplumsal, Kişisel ve Çevresel Diğer Koşullarla İlişkili Sorunlar