3. İlişkim çıkmazda

İlişkim çıkmazda

S... K... - 16 ay önce
4 yıldır giden bir ilişkim var ve ben 22 - 23 yaşlarindayiz. Ben farkli bi ilde okuyorum o da farkli bi ilde calismakta. Normalde ilk yıllarımız beraber ayni sehirdeydik hep ama sonra ben kazanınca okulu ona da oradan iş teklifi gelince oraya geçti. Aslında güzel giden bir ilişkimiz var. Ama son zamanlarda maalesef ki çok tartışmalı bir yoldayız. Kendisi ailesi ve işiyle alakalı problem yaşarken bende bi kayıp yaşayıp çok fazla yıprandım. Ve son zamanlarda bitirme derecesine geldik ve kendisi asla bitirmek istemiyordu. Ve hep diyordum duyguların değiştiyse veya başka birşey varsa veya baska birileri varsa bana söyle lütfen bitmesi gerekiyorsa bitsin diye ama asla böyle birsey olmadığını söyleyip sadece zaman diyordu. Ve ben 3 gün önce hesabına girince farklı insanlarla bir kaç gündür konuşuyormuş. Tanımadığı insanlarla tanışmak isteyip konuşmak istemiş. Evet bu konuşmalarda farklı bi yakınlaşma yoktu konuşulmuştu ama benden gizlemesi saklaması ve hiç tanimadigi insanlara sevdigim var sevgiljm yok veya konuşmak istemesi ve bunlari görmemem için elinden geleni yapması yalan söyledi. Ve daha sonra gördükten sonra herseyi doğru bi şekilde anlatıp pişman olduğunu gö***** bitirme karari aldim ama asla birakmiyor. Kendisi bile kendini affedemeyecegini soyluyor beni üzdüğü icin ama bunlari telafi edeceğini söyluyor. Ama o insanlarla konuşması tanışmak istemesi tanımadığı insanlarla dertleşmek istemesi benden gizli yapılması beni çok yıprattı. Evet çok pişman ve hatasının da yanlış yaptığının da farkında. Bi boşluğa düştüğünü söyleyip neden böyle birsey yaptığını o da bilmiyor. Ama çok çok pişman daha güzel günler olacağı ve bir daha böyle birsey yapmayacağını söylüyor. Ama ben çok kırgınım. Bu bir ihanet mi bilmiyorum ? Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhaba. Partnerinizin sizi de yakından ilgilendiren hislerini ve düşüncelerini sizinle paylaşmamış olmasının sizi kırmış olduğunu anlayabiliyorum. Bu durumda ihanete uğramış gibi hissediyor olmanız son derece doğal. Açık, dürüst bir iletişim istediğinizi belirtmenizin ve bu doğrultuda ilişkinin geleceğine karar vermek istemenizin ruh sağlığınız için olumlu bir hareket olduğunu düşünüyorum. İlişkide yazılı olmayan fakat iki kişi arasında konuşulmuş, hissettirilmiş birtakım kurallar, bir nevi bir sözleşme bulunur. Anladığım kadarıyla partnerinizin bir kadın ile konuşmuş olması sizin için bu sözleşmeyi bozan bir etken. Dolayısıyla ilişkinizi bitirme kararı almış olmanız bu sözleşmenin karşı tarafça bozulması ile alakalı. Bu noktada partnerinizin pişmanlığını anlıyor olmanız, vadettiklerine inanıp inanmayacağınıza karar vermeniz sizin için zorlu bir süreç yaratabilir. Ne yapmanız gerektiği ile ilgili bir yönlendirmede bulunmam etik değil fakat bu konuyu derinlemesine konuşup, hislerinizi açarak birlikte yeni bir bakış açısı edinebileceğimize inanıyorum. Size karmaşık gelen bu süreci birlikte yürütebiliriz. Son olarak, ilişkinizi bitirmek istiyorsanız hislerinizi ve düşüncelerinizi ön plana koyarak hareket etmenizin sizde bir suçluluk veya sorumluluk duygusu yaratabileceğini biliyorum fakat her birey biriciktir ve sizin istekleriniz de diğer bireylerin istekleri kadar geçerlidir.
Silinmiş UZMAN