3. Onu anlayamıyorum

Onu anlayamıyorum

sevgi94 - NaN saniye önce
3 aylık evliyiz. Ilk günden beri bitmek bilmeyen tartışmalarımiz mevcut. Sigarayı bıraktırmak için çok çabaladım. Bıraktığını zannederken en ufak bir tartışmada yine içiyor. Minicik bir tartışmada bile evde yemek yememezlik yapıyor ve bir çok yemek çöpe döküldü onun bu davranışları sebebiyle. Tartışmalı da olsak ona saygımdan ona sofra kurup birlikte yiyelim isterken kendisi yemediği için defalarca yemek döküldü. En ufak tartışmada evden çıkıyor dışarı. Ya kapı önünde kaliyor ya da evde kalsa bile yatakları ayırıyor. Tartışma anında söylediği sözler "git babanin evine","git te kurtulayım senden" gibi sözler. Neden bu sekilde davrandığına gelince de sürekli borç yapan ve nasıl odeyecegini düşünmeden surekli kredi çeken biri. Bunu yapma dedikçe yaptığı için haliyle ben de ofkeleneniliyorum ve o zaman da suçlu ben oluyorum. En son tartismamizda telefonunu kırdı ve evden gitti. Ailesine bile açıklamayi benim yapmamı bekliyor. Surekli tüm sorumluluğu bana yüklüyor. Ben de insanım. Bu davranışlarından öfkelerinince de senin psikolojik sorunların var diyor. Onun davranışlarından bile beni sorumlu tutuyor. Sen beni bu hale getirdin sen yaptın sen ettin gibi sözlerle. Nerede hatalıyım bilemiyorum. Ne olursa olsun tartışmalı da olsak aynı sofrada oturulmali tartissak ta evden gitmeyelim istedim.
Eray ERTUĞRUL
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, Anlıyorum ki çatışmalı bir ev ortamının verdiği gerginlik sizi üzmekle beraber kendinizi sorgulamanıza neden olmuş. Fark ettim ki yemeğin çöpe dökülmesinden çok eşinizin sizinle oturup konuşmamasından ve tartışmadan çözüm yolları aramaya çalışmamasından rahatsız duymaktasınız. Görüyorum ki eşiniz bu tartışma ortamından her defasından kaçmayı başarıyor. Peki sizce neden kaçıyor olabilir? Farklı farklı boyutlarda 4 parçaya bölünmüş pasta dilimi düşündüğünüzde sizce aranızdaki problemlere neden olan dört faktör ve onların yüzdeleri nedir? Ek olarak, ailevi durumlara çok farklı boyutlarda açıklamalar getirilebilmekte. Öğrenilmiş davranışlar, genetik yatkınlıklar, kültürel veya psikolojik etmenler... Bu noktada aile ve çift terapisinin uzmanlık alanıma girmediğini de belirtmek isterim. Terapi almak isterseniz başka uzmanlarla görüşmenizi öneririm fakat başka sorunuz olursa buradan veya özelden çekinmeden sorabilirsiniz. Saygılarımla...
Eray ERTUĞRUL
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Varoluşsal Anlam Arayışı / Değersizlik Sorunları, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk