1. Soru Sor
  2. İlişkiler
  3. Retroaktif kıskançlık

Retroaktif kıskançlık

Maria - 16 ay önce
Sevgilimde retroaktif kıskançlık var ve çözüme ulaşamıyoruz. Ne yapmalıyız?
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhaba, soru için öncelikle teşekkür ederim. Sorunuzun cevabı;tarafların birbirlerine olan yaklaşımına, tarafların ilişkiye yükledikleri anlama ve en önemlisi de tarafların bireysel farklılıklarına göre değişiklik gösterebilir. Sizin bu durumu fark ederek çözüm aramaya çalışmanız bile gerçekten çok anlamlı ve kıymetli bir adım. İlk önce açık iletişim, bireysel psikolojik destek ve gerekirse çift terapisi desteği önerebilirim.
Danışan
İletişimimizin açık olduğunu düşünüyorum. Kendisi de bu durumun farkında ve bazı yönlerden kabullenmiş olsa bile sürekli aklına getiriyor. Bir bakıma takıntı haline gelmiş durumda ve kafasında kurduğu ya da bugün çevresinde olan olaylardan geçmişime dair çıkarımlarda bulunduğu zamanlar ilişkimize olumlu etki etmiyor. Terapi hariç benim ya da onun deneyebileceği başka seçenek var mı? Mesela o, bu konu hakkında paylaştığınız videoyu izlemiş, bunu aşmak istediğinden eminim.
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Dediğim gibi farkında olmak son derece önemli bir adım zaten. Sizin bu kısmı başardığınızı görüyorum. Videomda bahsettiğim öneriler hemen sonuç veremez malesef. Hatta o önerileri istikrarla uygulamak bile kolay değildir. Ancak sizin bu adımı atmaya kararlı olmanız da elbette olumlu sonuçlar doğuracaktır. Taraflar bu durumun problem olduğunun bilincine varmış ve bu problemi çözmek için çaba gösteriyorlarsa artık problemi gündeme getirmek yerine çözümler üzerinden devam edilebilir. Çünkü her seferinde olduğu gibi baştan, "problem bu" diye meseleyi açmak tartışmaları kısır döngüye sokabilir. Videoda sıraladığım öneriler ısrarla uygulanırsa sonuç alınacağına inanıyorum. Diğer türlü videomda belirttiğim gibi önerilerden sonuç alınamıyorsa, yani bu durumla bireysel olarak başa çıkılamıyorsa psikolojik destek etkili olabilir.
Danışan
İlginiz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim Fatma hanım :)
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Rica ederim, huzurlu günler diliyorum
Silinmiş UZMAN
Silinmiş UZMAN