3. Sevgilimden soğudum

Sevgilimden soğudum

G... ... - NaN saniye önce
Merhaba efendim benim 9 aydır ilişkim var erkek arkadaşımla birlikteliğimiz oldu imam nikahı kıydık sonrasında bundan 1 ay önce nişanımız vardı düğün salonu da tutulmuştu ama bizim ilişkimiz inişli çıkışlıydı sevgilimin annesini sevmiyordum bana imalı konuşmalarından sürekli onun fikirlerini almak istememizden laf sokuşturmasından erkek arkadaşımla tartışıyordum benim ailemde nişan düğün konusunda işte altındır takıdır şöyle yap böyle yap deyip beni çıkmazda bırakıyorlar erkek arkadaşımın annesiyle telefonda konuştuktan sonra sabaha kadar kalbim ağrıdı ellerim titredi korktuğumu hissettim ertesi gün erkek arkadaşıma karşı hiç birşey hissetmediğimin farkına vardım bu neden bu şekilde oldu çok çıkmazdayım uyuyamıyorum mutlu değilim yemek yiyemiyorum erkek arkadaşıma birley hissetmiyorum ama ben onu çok seviyordum bendeki araştırmalarım doğrultusunda kaygılı bağlanma sorunu var çok kıskancım benim erkek arkadaşım ayrılsamda bir başkasıyla olmasını istemiyorum birşey hissetmediğim halde şu an nasıl bir durumun içersindeyim bilmiyorum napacağımı bilmiyorum benim bu durumum sizce nedir aşırı kıskanç kısıtlayıcı biriyim ailemle aram hiç iyi olmadı küçüklükten şiddet gören biriyim Erkek arkadaşımla kavga ettiğimiz zaman bana hakaret küfür ediyordu ama hiç bir zaman ona olan sevgim azalmadı sinirle diyordu sonrasında pişmanlık duyuyordu beni gerçekten çok seviyor normalde küfür etmezdi ilişkinin başında ben bir kaç ettim sonra oda etmeye başladı onunda küçüklükten grlen problemleri var ailesiyle ama bana değer veriyor ama annesi sürekli bana imalarda bulunup sürekli herşeyi sorgulayan biri telefon konuşmamızda bana mutsuz oluncsksa hiç olmasın bozulsun bu iş, biz mutlu olursak siz mutlu olursunuz siz mutlu olursanız biz mutlu oluruz dedi nişan kıyafetimi alırken söylemedim diye gizli saklı iş yapıyorsunuz felan dedi ben o konuşmadan sonra sabaha kadar yatamadım kalbim sıkıştı ter içinde kaldım ertesi gün erkek arkadaşımdan soğumuştum ailemde kadın bana nişanda takacağı altını göstermeden aldı diye annem nişan kıyafetini göstermiceksin hakkımı helal etmem dedi sonra magnet aldık teyzem dedi o kadına göstermiceksin bende erkek arkadaşıma attım bunu oda annesine göstercekken ben bağırdım gösterme dedim annesi duymuş zoruna gitmiş işte süpriz dedim sonra benimde süprizlerim olcak bundan sonra felan yaptı gıcık gıcık konuşmalarından kadının tiksindim o telefon konuşmasından sonrada ben erkek arkadaşımdanda ailesinden de soğudum sizce nedir bu durum yaşadıklarımdan dolayı mı yoksa erkek arkadaşlarımda kişisel olaylar ve annesinin bu imalarından bunalıma mı girdim yoksa erkek arkadaşıma sevgim mi bitti artık onun yanında heyecanlanmıyorum çok mutsuzum cinsel birlikteliğimizde olmuştu bu durum da beni çok düşündürüyor ama ondan ayrılmak da istemiyorum imam nikahımızda var 1 ay önce nişanımız olcaktı hayattan soğudum bakaretimi de kaybettiğim için artık kendimden nefret ediyorum başkası beni böyle kabuş etse de ben kendime bunu nasıl yaptım diye soruyorum sen bu şekilde kimle evlenceksin kimseyide sevemezsin çünkü bu durumu sevgilimle yaşadım başkasıyla yaşayamıcağımı birini seveceğimi de düşünmüyorum bakaretimi çok kafaya takıyorum iğrenç biri gibi görüyorum kendimi hiç birşeyden zevk almıyorum bazen keşke ölsem yaşamasam diyorum nedir bu durumum benim efendim
Kemal BEKMEZCİ
Uzmanın Cevabı: Öncelikle açık ve net bir şekilde bunları bana ifade ettiğiniz için teşekkür ederim. İlişkinizin temel probleminin, nişanlınız ve sizin dışınızdaki herkesin ilişkinize müdahale etmesi görünüyor. Sizin ifade ettiğiniz cümlede bu açıkça görünüyor; nişanlınızın annesinin "biz mutlu olursak siz mutlu olursunuz" demesi bile öncelikli olarak mutluluğun kaynağını onları mutlu etmekten geçmek olarak gördüğü anlaşılıyor. İlişkilerde temel problemlerden diğer bir tanesi de saygının azalmasıdır. Saygı, ilişkinin güvenliği ve sevginin kalıcılığı için olmazsa olmazlarındandır. İlişki içerisinde atışmaların olması çok normaldir. Sonuçta bazen tartışmaların yaşanması olağandır, önemli olan o tartışmaların nasıl bir neticeyle sonuçlandığı ve o esnada kullanılan dildir. Başlangıçtan itibaren eşlerin birbirlerini kıracak şekilde küfürlü konuşmaları da ilişkinin yıpranmasına yol açar. Bu yüzden günlük hayatta konuştuğumuz dil "sen dili" yerine "ben dili" olmalıdır. Kırıldığınızı ifade ederken karşı tarafı suçlayıcı tarz da konuşmak bir çözüm sağlamayacaktır fakat kırıldığınızı, bu durumun siz de yarattığı etkiyi söylediğiniz zaman siz de yaratmış olduğu duyguyu karşı tarafa iletmiş olursunuz. Yapmanız gereken şey öncelikli olarak bu konulara anne-babaların dahil olmamasını nişanlınızla konuşarak çözmeniz gerekir. İfade edilmeyen, yok sayılan problemler şimdi açıkça dile getirilmezse (karşı tarafı suçlayıcı tarzda değil) ileri de daha büyük sorunlarla ortaya çıkacaktır.
Danışan
Ailelerin karışmama gibi bir ihtimali yok çünkü dediğimiz halde bizi dinlemiyorlar müdahale ediyorlar bunaldım artık Sevgilimden bir anda annesiyle konuştuktan sonra ondan soğumamın sebebi nedir korktum annesiyle konuştuktan sonra zaten son zamanlarda annesi çok moralimi bozuyordu onun konusu hep geçiyordu sürekli erkek arkadaşımla tartışıyordul aileme kadının yaptıklarını anlatıyordum birden bire soğuma olur mu yada artık depresyona mı girdim piskolojım son zamanlardq çok bozuktu çünkü
Kemal BEKMEZCİ
Uzmanın Cevabı: Soğumanızın sebebi ilişkinize ailelerin müdahil olması olabilir. Ailenize bu sorunları paylaşmak yerine nişanlınızla bu durumları konuşmanız daha sağlıklı olacaktır. İlişki de yapıcı veya yıkıcı olmak, tamamen konuştuğumuz dil ve davranışlarımız da biter. Yaşadığınız tüm durumlar psikolojik olarak sizi etkilediği için terapi almanızı öneriyorum.
Danışan
Sevgi bir anda biter mi birinden bir anda soğur mu bir insan erkek arkadaşımdan ailevi problemler yüzünden annesi yüzünden soğudum tartışmalarımızda oluyordu ama birden bire soğudum ondan hiç bişe hissetmiyorum ona piskologada gidiyorum iki ayrı piskiyatriye gittim biri depresyon dedi diğeri depresyon diyemem kafa karışıklığı dedi piskologada 1 aydan fazladır gidiyorum 6 seans oldu ama hiç bir düzelme ilerleme yok
Kemal BEKMEZCİ
Uzmanın Cevabı: Psikoloğa gittiğinizi söylediğiniz için bu konuda yardımcı olmam doğru olmaz. Terapistinizle bu durumu konuşmaya devam etmenizi öneririm.
Kemal BEKMEZCİ
Uzman Klinik Psikolog
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresif Bozukluklar, Travma ve İlişkili Bozukluklar