Takıntı

Aslan - NaN saniye önce
Merhaba suan ki sevgilimi gercekten cok seviyorum uzun bi sure pesinden kostum ve suan 7-8 aydir sevgiliyiz ciddi dusunuyorum evlenmek istiyorum ailemlede tanistirdim ama sevgilimin eski sevgilisiyle gecmiste yasadigi cinselligi hazmedemiyorum surekli aklima geliyo hayal ediyorum bende bu konuda gecmisi fazlasiyla kabarik birisiyim onunki benimkinin yaninda hic bir sey hayatimin geri kalanini bu dusunce ile geciririm evlensem bile aklimdan cikmaz diye cok korkuyorum. Son zamanlarda cok mutsuz tahammulsuz hissediyorum kendimi geceleri uyku uyuyamiyorum dusunmekten onada bu konudan diye diyemiyorum artik kafayi yemek uzereyim sizce ne yapmaliyim
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, bu konuyu sevgilinizden bağımsız olarak ele almaya çalışabilirsiniz. Cinsellikle ilgili tabularınızı sorgulayıp neden bu tabulara sahip olduğunuzu düşünmeye çalışabilirsiniz. Şuan sizinle birlikte olan birinin, önceden başka biriyle birlikte olduğunu düşünmek sizde ne gibi duygulara sebep oluyo ve neden bu duyguları uyandırıyo gibi, çevreniz ve ailenizin sizi nasıl yetiştirdiğine kadar birçok yönden ele alınması gereken bir konu. Açıkçası bunları tek başınıza sorgulamak ve geceleri uykunuzu kaçıracak hatta ilişkinize zarar vermeye başlayacak boyuta geldiyse belki de bir terapi sürecine başlamanızın zamanı gelmiştir.
Danışan
Hocam suan bu durumu hazmedemiyorum aslinda şöyle her insanin bi gecmisi olabilir bunun farkindayim ama eski sevgilisini ismen ve sima olarak bildigim icin yasadiklarini elimde olmadan hayal ediyorum dusunuyorum bi yerde karsilassak ne dusunucem ne tepki vericem bilemiyorum ve bu beni kahrediyo surekli dusunuyorum acaba nasil oldu nerde oldu bunun gibi sacma sapan dusuncelerime engel olamiyorum ona gercekten gozum kapali guveniyorum ama bu durumdanda kendimi kurtaramiyorum kiz arkadasimla konusmayi dusunuyorum ama tepkisinden de cekiniyorum buna benzer konularda ben sana durust davrandim gecmisi surekli acip beni de uzmeye hakkin yok ben zaten bu durumdan pismanim diyo. Sizce bu durumu kiz arkadasimla konusmali kafami kurcalayan detaylari ogrenmi miyim. Tesekkur ederim
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: Bu sorduğunuz sorunun kararını bir tek siz verebilirsiniz. Çok sevdiğiniz bir insanla birlikte olmanıza rağmen istemeden de olsa bu düşüncelerle ilişkinizi aslında bir yerde sabote ediyorsunuz. Önemli olan neden bu düşüncelerin aklınıza geldiği. Kız arkadaşınızla bu konuyu paylaştığınız zaman ondan aldığınız cevap bu düşünceleri sonlandıracak ve sizi rahatlatıcak mı? Kız arkadaşınız ve eski sevgilisinin yaşadığı cinselliği düşünmek ve hatta hayal etmek size ne denli zarar veriyo ve hayatınızın neresine dokunuyo tam olarak bunları keşfetmek gerekiyo aslında ve bunların cevabı için gerçekten bir uzmana ihtiyacınız olabilir.
Danışan
Zarar olarak suan inanilmaz derecede modum dusuk yerli yersiz her seye sinirleniyorum surekli erken saatte uyaniyo tekrar uyku uyuyamiyorum bu dusuncelerimle ilgili internetten yazilar okuyorum aklima geldikce nefesim daraliyo aglayacak gibi oluyorum ama ben dusuncemi degistirmeye calistikca daha cok batiyorum gibi hissediyorum. Inanin bunlari ogrenmeden once dunyanin en mutlu insani bendim hic bir sorun hicbir sıkıntımız yoktu suan bu konu disinda hicbir sorunumuz yok. Suan bunun sorun oldugundan kiz arkadasiminda haberi yok icimde bi sorun sıkıntı var sebebini bilmiyorum diye gecistiriyorum. Bu durumdan gercekten kurtulmak istiyorum cunku onu kaybetmek istemiyo ve gercekten cok seviyorum. Bu durumdan ilac tedavisiyle kurtulmak mumkun mu ? Destek alarak kurtulabilecegimi sanmiyorum cok karamsarim ama ne zaman uygun olduguma bakip kesinlikle sizinle bi randevu olusturucam
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: İlaç olarak antidepresan odaklı ilerleyebilir doktorlar, sadece bu durum için bu denli yoğun düşünceleriniz varsa o halde ilaç kullanımına pek gerek olmayabilir. Sizin ilacınız gerçekten bir psikologla görüşerek bu düşüncenin kaynağına inmek olucaktır. Karamsar olmanızı anlayabiliyorum, bu gibi düşünceler yoğunlaşınca içinden çıkılmaz bir hal almış gibi gelir insana ama inanın eğer terapi sırasında bu düşünceleri anlamlandırabilirseniz aslında şimdiye kadar bu konu hakkında kendinizi neden bu kadar üzdüğünüze yanmaya başlarsınız. Randevu oluşturduğunuzda sizi daha yakından tanıyıp, daha detaylı konuşmayı çok isterim.
Ezgi ÖZTÜRK
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları