Mobbing

E... A... - 2 yıl önce
4 aydır çalışmakta olduğum şirkette sadece kadın çalışanlar tarafından mobbinge uğruyorum. Bu tavrın değişmesi için elimden geleni yaptım ancak istifaya kadar düşünür oldum. İşimi seviyorum ancak iş yerindeki strese dayanamıyorum. Depresyona giriyor gibiyim. Bu ruh halini işimi bırakmadan atlatabilir miyim?
Oğuz Alperen KAYA
Uzmanın Cevabı: Mobbing bireylere yapılan duygusal saldırıdır. Kişiyi iş yaşamından soyutlayarak var olan bilgilerinin yeterliliğini sorgulatarak yalnız bırakmak amacı ile yapılmaktadır. Psikolojik şiddet arttıkça ve süresi uzadıkça, etkisi de artar. Herkesin psikolojik şiddete dayanma sınırı farklıdır. Birisi için dayanılabilir olan bir durum, diğerine büyük zarar verebilir, psikolojik olarak yaralayabilir. Birey içinde bulunduğu sıkıntılı durumu arkadaşları ve ailesine yansıtmaya başlayabilir. Sorunun çözülmesinde iş yerinin konuya karşı tutumu oryantasyon çalışmaları ve gruba açık toplantılar önem kazanmaktadır. Bütün bunların atlatılması için mağdurun, anlayışlı bir aileye, iyi arkadaşlara, dinlenilmeye ve güçlü bir desteğe ihtiyacı olacaktır. Mobbingin engellenemediği durumlarda, mağdurun psikolojik yardım alması gerekmektedir.
Oğuz Alperen KAYA
Uzman Psikolog
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk, İlişki / Evlilik Problemleri