Beyza DOĞRUER
Psikolog
Beyza DOĞRUER
Buket ÖZCAN
Psikolog
Buket ÖZCAN
Öyküm AĞCA
Psikolog
Öyküm AĞCA
Cumali ÖZDEMIR
Psikolojik Danışman
Cumali ÖZDEMIR
Didem GÖK
Psikolojik Danışman
Didem GÖK
Sevdenur AKBAYIR
Psikolog
Sevdenur AKBAYIR
Umurcan DELIKAN
Psikolog
Umurcan DELIKAN
Hüseyin SANDIKCI
Psikolog
Hüseyin SANDIKCI
Elif Sena KUŞCU
Psikolog
Elif Sena KUŞCU
Ezgi BAKTIR
Psikolog
Ezgi BAKTIR
Elanur KAYA
Psikolog
Elanur KAYA
Ceylin Ayça AKDAĞ
Psikolojik Danışman
Ceylin Ayça AKDAĞ
Alican HARBELIOĞLU
Psikolojik Danışman
Alican HARBELIOĞLU
Sim ÖZ
Uzman Klinik Psikolog
Sim ÖZ
Mustafa BEKEL
Psikolog
Mustafa BEKEL
Sebile ÖZ
Psikolog
Sebile ÖZ
Tuba AKTUZ
Psikolojik Danışman
Tuba AKTUZ
Fatma Betül ÖZCAN
Psikolog
Fatma Betül ÖZCAN
Fırat ALICI
Psikolojik Danışman
Fırat ALICI
Mehmet Fatih KILIÇ
Psikolog
Mehmet Fatih KILIÇ
anksiyete ve psikosomatik
Danışan ... ... - 12 gün önce
Son zamanlarda kafamdaki düşüncelerden kurtulamıyorum. Hap içtiğimde bile hapın yutağa değme ihtimalinden tutup yemek borusuna yapışma ihtimalini kafamda kurup rahatsızlık yaşadığım bir dönemdeyim. Bir ay önce acilde iğne yapılmıştı ve sinirime denk geldiği için uzun bir süre ağrı çektim emg çekimi hasar sürecinden 3 hafta sonra olması gerektiği için beklemek psikolojik olarak beni çok rahatsız etti. Bu durumdan sonra yaşadığım herhangi bir olumsuzluk gözümde çok büyüyor ve ne yapacağımı bilmiyorum. Absürt düşünce içerisinde olduğumun farkındayım. Düşüncelerimin doğru olmadığınında bilincindeyim ama ya bir şey olursa ve fark edemezsem geç kalırsam düşüncesi beni çok geriyor. Boğazda bir şey kalmış hissi ve gögüs ağrıları yaşıyorum. Bu durumu yenmem için ne önerirsiniz?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, öncelikle beklenmedik bir problem yaşamışsınız ve bu sorunun sonuçlarıyla yüzleşmeniz sizi oldukça etkilemiş. Şu anda da tekrar yaşamak istemediğiniz bir sağlık problemi için korkma ve kaçınma davranışı gösteriyor olabilirsiniz. Düşüncelerinizin doğru olmadığını söyleseniz de buna kendinizi inandırmak da güçlük çektiğiniz aşikar. Gelecek de yaşadığınız problemden değil aslında düşüncelerinizin sizi etkilediği bir durum bu. Çözümü için öneride bulunacak olursam sizi kısır döngüye iten bu otomatik olumsuz düşünceleri saptamak ve farkındalık sağlamak gerekecektir. Sevgiler.
Kendimi hep suçlu hissediyorum
Danışan q... ... - 37 gün önce
Hayatımda giden bütün olumsuzluklara kendimi suçluyorum ve hatta benle ilgisi olmayan olaylarda bile kendimi suçlu bula biliyorum bazen kendime ceza bile veriyorum bu cezalar ya fiziksel şidded ya da kendime aşağılayarak oluyor bu da beni hem suçlu hissetiriyor hem rahatlamış bazen aştığımı sanırım kendime şefkat dolu olurum amma her bir hatamda tekrar ortaya çıkıyor hasta olmak düşüncesi bazen beni rahatlıyor çünki o zaman suçlu olamıyacağımı düşünüyorum sağlıksız olduğunu farkındayım amma yinede böyle düşünceleri durduramıyorum
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba öncelikli olarak bir psikiyatriste görünmenizi öneririm. İlaç desteği bu ısrarcı düşünceleri kontrol altına alıp, sizi rahatlatır. Sonrasında psikoterapiye başlamanızı öneririm. İyi sonuçlar alabilirsiniz.
Psikolog mu psikiyatrist mi?
Danışan a... ... - 53 gün önce
Kapalı ve sessiz alanlarda karın guruldaması ya da mide kaynaklı ses problemleri yaşıyorum. Bundan dolayı da sessiz bir yerde ya da insan içinde, ortalarda, en önde, sessiz yerlerde bulunmam gereken yerlerde kaygı yaşıyorum. Biyolojik ve vücudumla alakalı bir problem olduğu için konuşarak pek halledilemeyecek bir şeymiş gibi geliyor ama terapi de böyle durumları halletmek için var sonuçta ne düşünüyorsunuz?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, öncelikle tıbbi bir durum olup olmadığını anlayabilmek adına bir uzman ile görüşebilirsiniz. Uzman hekim bu durumun psikolojik etkenlerden kaynaklı olduğunu teyit eder ise psikolog ile görüşmeye başlamak uygun olacaktır. Sevgiler.
kendimi kaygılı hissediyorum
Danışan b... ... - 2 ay önce
kendimi çok kaygılı hissediyorum topluma karışmak istemiyorum insanlarla konuşurken gözlerine bakamıyorum sanki herkes bana bakıyomuş gibi hissediyorum birisiyle konuşurken terliyorum, ne diyeceğimi şaşırıyorum ve çok gergin hissediyorum
Uzman
Uzmanın Cevabı: Anlattıklarınız sosyal fobi gibi duruyor. Bu konuda neden korktuğunuzu, korkuncq nasıl hissettiğinizi kendinize sorabilir ve bunun için ne yapabileceğinize odaklanabilirsiniz. Eğer gündelik hayatınızı etkileyen bir durum olursa bir uzman yardımı talep edebilirsiniz.
Sosyal Anksiyete
Danışan S... ... - 2 ay önce
Sosyal ortamlarda hiçbir sebep yokken çok geriliyorum. İnsanlarla konuşurken utanıyorum. Herkes bana bakıyormuş gibi hissediyorum. Çekingenim ve okuldada hep sınıfta ezilen kişiydik. Nasıl kendimi düzeltebilirim?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar. Bu konuda detaylı bir değerlendirmeye ihtiyaç var. Örneğin tanıdığınız ve tanımadığınız insanların tamamına karşı mı böyle ? Belirli ortamlarda mi sadece ? Sınıf , ev, kafe vb. Konuşurken herkes size bakarsa ne olur ? Bir de tabi herkesin size baktığını düşündüren sosyal işaretler neler? Aslında bunların hepsinin cevabı çok kıymetli. Takvimim günceldir. Bu konuda destek almak isterseniz bana ulasabilirsiniz. Güzel günler ..
Korkuyorum yardım edin
Danışan Sessizlik - 3 ay önce
İyi günler OKB ve panik atak hastasıyım .ilaç kullanıyordum yillardir ama düzensiz .psikolojim aşırı derecede bozuk .Ve bir sevgilim var 4 senedir .ve ben sürekli bu aralar onun öleceğini hissediyorum.hislerim genelde hep çıkar 100 de 99 .ve bu his okadar kötü ki .onun yüzüne baktığım her an bu çocuk erken ölücek hissediyorum diyorum içimden .ama okadar gerçekçi bir hiski.mesela çocuk diyorki ilerde şöyle yaparız evlenince böyle yapariz .hemen içimden bir his geçiyor. Ozmana kadar yasiyamiycaksin diye .yalvarırım yardım edin üni sınavına hazırlanıyorum bunu düşünmekten psikolojim bozuldu.dayanacak halim kalmadi .ztn bu sene dedemi kaybettim .bu his çok inandırıcı bir his kesin gerçek olucak .acaba Allah içime mi doğurdu bu hissi ***** o şekilde hissedip doğru çıkan kişiler de varmış .hissediyorum erken ölcek .sizce bu psikolojik mi ? Onu kaybedersem kafayı yerim .Ztn kötü bir olay olduğunda hemen bilincim kayboluyor ve baygınlık geçiriyorum ona bişey olursa kesinlikle ölürüm bunu biliyorum .Allahın adını verdim yardım edin .çok kötü durumdayım.intihar edicem gerçekten .yardımcı olun .neden oluyor bu his
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, öncelikle okb tanınız varsa ilaç kullanımınız bir psikiyatrist gözetiminde onun gerekli gördüğü düzen ve tarif dahilinde olmalıdıe.İlaçları düzensiz kullanmanızda obsesyınların artmasına sebep olabilir. Ayrıca ilaç tedavisi artı psikoterapi birlikte bir süreç izlemeniz iyileşme üzerinde en etkili yöntemdir. Şuan yaşadığınız düşünceler okb nin etkisi altında olan kontrolcü obsesif düşünceler.Psikolojik yardım almanızı öneririm,sağlıklı günler dilerim.
Toplu ulaşım kullanma problemi
Danışan Topal - 7 ay önce
Merhabalar ezgi hanım ulaşım kaygısı yaşıyorum bununla alakalı tedaviniz varmı yardımcı olurmusunuz
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, toplu taşıma kullanmak konusunda kaygı barındıran insan sayısı aslında sanıldığından daha fazla. Önemli olan sizi asıl kaygılandıran şeyi ve neden böyle bir kaygı yarattığını anlamlandırmaktır. Böyle durumlarda olayların asıl altında yatan düşüncelere inmeyi başardığınız zaman çözüm her zaman daha kalıcı ve kolay olur. Bunu nasıl çözeceğinizi anlamanız için önce altında yatan nedenleri çözebilmeniz gerekir. Böyle zamanlarda bir uzmandan destek almak size daha yol gösterici olabilir.
Ilac kullansam gecermi
Danışan Şyd - 8 ay önce
Merhaba yıllar önce panik atağı kendi kendime atlattım ama bu sene aşırı evdeki stresten dolayı gene bogazma bi takılma hissi yaşadım eskiden de olmuştu geçirmiştim kendim ama 3 aydır korkudan öğleden sonraları sadece sıvı çorba filan besleniyorum yemekte yiyesim var korkudan yiyemiyorum kahvaltı yapabiliyorum nasil geçirebilirim terapi yada ilaç kullansam rahatlamak için uygun olurmu önceden kullandm gecti kilo verdm geri almak istiyorum yardm ederseniz sevinirim 🙏🏻
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, en etkili ve problemi kökten çözecek olan yöntem ilaç+terapi almanız olacaktır. İlaç içinde bulunduğunuz durumu daha katlanabilir hale getirirken terapi kalıcı olarak çözebilmenizi sağlar. Hiç ertelemeden muhakkak terapiye başlamanızı öneririm. Sevgilerimle...
Sürekli Mutsuzluk ve Kaygı
Danışan E... G... - 9 ay önce
Küçüklüğümden bu yana hayata karşı sürekli mutsuzluk ve kaygı duyguları içerisinde yaşamaya çalışıyorum. Mutluluk duygusu çok kısa sürüyor ardından kendimi mutsuzluk ve kaygı duygularıyla baş başa buluyorum. Hayatta başarısız olmak kaygılandığım ve korktuğum olayların başında yer alıyor. Yaşadığım şehirde psikiyatriste gittim fakat hiçbir fayda sağlayamadım. Psikolog hizmeti de maalesef yok. Bu durumu biraz olsun hafifletecek önerileriniz var mı acaba?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, bahsettiğiniz durum küçüklüğünüzden bu yana sizin hayatınızdaysa artık kendini tekrar eden bir döngü oluşturması oldukça normal. Bir psikoterapi süreciyle bu örüntüyü başlatan ve devam ettiren faktörleri fark edip bunlara karşı aktif bir rol oynamak mümkün olacaktır. Psikiyatristler, aynı zamanda psikoterapist de değillerse, genelde ilaç düzenlemesi üzerinden varolan rahatsızlığı gidermeye çalışırlar. Fayda görememiş olmanızın bir sebebi bunun bir adım ötesine geçerek psikoterapi sürecine ihtiyaç duymanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bulunduğunuz bölgede psikolog hizmetine erişiminiz yoksa size önerim bütçenizi sarsmayacak ve bu konuda uzman bir psikoterapistten online olarak randevu almanız olacaktır. Fayda göreceğiniz bir sürece başlamanız dileğiyle, sevgiler
Nefes almayi hatirlamak
Danışan M... U... - 9 ay önce
Gece yatarken aşırı düşünmem sonucunda manuel nefes almaya başladım. Ama ilk defa yaşamıyoruz sonuçta geçer dedim. Ama aklım aldığım her önleme çözüm buldu ve işin içinden çıkamadıkça daha çok telaş yaptım. Ve bu telaşla birlikte günü uyuyarak bitirsemde yarın yine aklıma geldi ve büyük bir stres yasamaya basladim. 1 hafta geçti ve devam etmekte. Mesela yazarken bile aklıma geliyor ne kadar geçeceğini bilsem de aklım engel oluyor tamamen tersime işlem yapıyor. Hafızamdan bunu silmek istiyorum. Ama elbette mümkün değil. Bunu NET bir şekilde kökünden bitirmenin her şeye uyarsak bir çözümü var mıdır benim için önemli tek şey bu? Net bir cevap verirseniz çok sevinirim
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, dediğiniz gibi hafızanızı silmek mümkün değil. Ancak bu düşüncelerinizi kontrol altına alabilmeniz ve başa çıkabilmeniz terapiyle birlikte mümkün olabilir. Profesyonel bir destekle bu sürecin üstesinden gelmenizi öneririm. Dilerseniz randevu takvimim üzerinden seans alabilirsiniz. İyi günler dilerim.