2. Kaygı
  3. Araçlara binemiyorum

Araçlara binemiyorum

... ... - 3 ay önce
Merhaba hocam benim sorunum araçlara binemiyorum başkasının kullandığı herhangi bir araca binemiyorum otobüs dolmuş toplu taşıma şahsi araç hepsi bir tek kendim kendi aracımı surebiliyorum zaten o da olmasa bir yerlere gitmem mumkun değil bu sorunu nasıl cozecegim bilmiyorum gerçekten ilaç almak istemiyorum ama ilaçsız bunun çözümü mevcut mu bilmiyorum ayrıca bunun dışında mesela camlı asansörlere binince de korkuyorum yükseldikçe bana fenalık basıyor geçen garip bir şekilde camlı asansör bir kat aşağıya ineceğim korku gelecek diye korku basıyor lütfen bana bir cozum yolu gösterin ne yapmam gerekiyor sadece antidepresan vs gibi ilaçlar kullanmadan cozum mumkun mu psikyatriye mi gitmeliyim psikolga mi bilmiyorum benim tanım nedir bu arada neden böyle birşey yaşıyorum kaza felan da geçirmedim ama yıllar önce bir taksiye bindim hızlı kullandığı için bir kokrtum sonra böyle oldum kalıcı olarak duzelemiyorum şimdiden teşekkür ederim
Esra KOYUNCU
Uzmanın Cevabı: Merhaba, Öncelikle yaşadığınız durumu anlaşılır şekilde açıkladığınız için teşekkür ederim. Olumsuz yaşadıklarımıza sorun demek yerine ’ nasıl baş edebiliriz’ bunun üzerine çalışmak gereklidir. Yıllar önce taksiye bindiğinizde ki hızlı gitme durumundan sonra bu durumu yaşamanızı sebep alabiliriz. Genel olarak bu yaşadığınız durumun bir ana sebebi olmalıdır. Çünkü kişi durduğu yerde hiç bir şey yokken bu durumu yaşıyor olma ihtimali zayıftır diyebiliriz. Psikologdan yardım alarak bu durumla baş etmeyi öğrenebilirsiniz. İlaç kullanmanızı gerektirecek bir durum görmüyorum. Terapi sizin yaşadığınız bu durumu çözümlemede fayda sağlayacaktır. Çözümü tabiki de mümkündür. Teşhis konusuna gelirsem. Şu an size teşhisiniz şu durumunuz bu demek doğru değildir. Teşhisten çok. Yaşadığınız olumsuz durumla baş etmeyi öğrenmeniz size yol gösterici olacaktır. Umarım istediğiniz şekilde yardımcı olabilmişimdir. Daha detaylı ve aşamalı olarak bu durumu yenmek isterseniz burda oluyor olacağım. Size yardımcı olmayı çok isterim. Görüşmek üzere.
Esra KOYUNCU
Uzman Klinik Psikolog
Uzmanlıklar: Obsesif Kompulsif Bozukluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Panik Atak