2. Kaygı
  3. Herşey üst üste geliyo

Herşey üst üste geliyo

E... D... - NaN saniye önce
Merhaba ben 17 yaşındayım. Benim 8. Sınıfta tranvaya benzer bir olay yaşadım bizim mahallede bir abinin sevgilisi olan kız bizin sınıftaydı onlar sonra ayrılınca kızın beni sevfiğini felan düşünmüş aşşa çapırdı beni işte bu kızla bideha görüşmücen felan yoksa döveriz seni felan bende o günden sonra olaylsrda aşırı kaygı aşırı senaryo üretme durumu başladı işte mahallede o abiye rastlamamak için herşeyinyaptım onu görünce korkuyodum acaba bişey yapcakmı bana acaba hala benimlemi uğraşıyo sürekli senaryolar senaryolar . 2021 in şubat aylarındada saat akşam 10 gibi babama sigara almaya gitmiştim dönüşte o köşe başındaydı bana seslendi durmadan yoluma devam ettim arkamdan seni bulcam nere kaçabilirsin felan dedi ben hızlı adımlarla binaya girdim kapıyı kapattım ama kalbim gümbür gümbür atıyor işte bu zamandan sonra dahada arttı bu senaryo üretme kaygı yapma şeyi işte sonra düşündüm aradan 1 yıl geçti benle ne husumeti olabilir husumeti olsa ins den yazardı felan o gün karanlıktı maske takılıydı belkide başka birine benzetti gibi düşüncelerle kendimi yatıştırdım ama onu gördüğüm zaman bu tedirginlik kaygı yapma senaryo üretme şeyi tekrardan başlıyo ve benim derslerimide etkiliyo odaklanamıyorum bugün yani 2022. 24 şubat günü ben arabadaydım annemle gidiyoduk yolda geçerken onu gördüm 1 sn felan göz göze gelir gibi olduk sonra hemen başladı atak .acaba benimi arıyo napcam ben yaz tatilinde daha çok karşılaşcaz felan senaryolar bitmiyo derslerimi etkilicek sınavı kazanamıcam neden bütün dertler beni buluyo aynen böyle devam edip duruyo bende kendimi rahatlatabilicek birinile paylaşabilmem lazımdı . belkide benimle hiçbirmsorunu yok zaten olsa aynı mahalledeyiz her türlü beni istediği şekilde bulabilir evimi katını biliyor ama ben yinede işte karşılaşırsak ya beni yanına çağırırsa ya işte babama aldığım sigarayı isterse ya babam bunj öğrenirse işte adamlar belalı biz napcaz biri bitiyo diğeri başlıyo senaryoların çok yoruldum lütfen yardım edin bana derslerimi çok etkiliyo bu şey
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, bu yaşadığınız aslında bir zorbalık örneği ve zorbalık insanlar üzerinde derin sorunlara yol açabiliyor şuan sizin de yaşadığınız gibi. Zorbalıkla baş etmeye çalışmak üstesinden gelmek zordur ve yapan kişiyi görünce tetiklenebilir. Çünkü sizin güvende hissetmenizi engeller ama insanlar zorbalığa uğradığı kişiyi genelde kendi zihinlerinde çok fazla büyütürler ve onlarında kendileri gibi bir insan olduğunu unuturlar. Bir şekilde şunu başarmaya çalışmalısınız, o da sizin gibi bir insan ve sizden daha üstün değil. Eğer zihninizde ona size zarar verebileceğine dair hak tanırsanız o kişi artık size zarar vermeye başlar fiziksel olmasa bile bu eylem zihinsel olarak gerçekleşir. Bu kişiyi hayatınızda önemsizleştirmeye çalışmalısınız, ona bu hakkı vermemelisiniz. Bu durumu ailenizle paylaşabilirsiniz, bir şekilde kendinize güvenli bir ortam sağlamanız gerekir. Ailenizin bu durumu bilmesi kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayabilir. Yapılan en büyük hatalardan biri de yaşanılan zorbalık tek başına mücadele etmeye çalışmaktır ama bu durum herkes için zorlayıcı olacaktır ve tek başına mücadele etmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir.
Ezgi ÖZTÜRK
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları