2. Kaygı
  3. Hiçbir şeyi başaramadım

Hiçbir şeyi başaramadım

GülEndam - NaN saniye önce
Mrb, ben 40 yaşında bekar bir bayanım. Ne evlenebildim ne de sürekli düzgün bir iş bulabildim. Eğitim duzeyim iyi bir bayanım, yüksek lisans mezunuyum onlarca sertifikam var lakin hiçbir zaman kendimi başarılı göremiyorum, hangi işe basvursam elim boş dönüyorum bu durum da bende doğal olarak kaygı ve hayattan daha da kopma boyutuna getiriyor. Kendimi değersiz ve başarısız hissediyorum. Ne yapmalıyım?
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar 🌻bazen kendimizi şu kalıplaşmış cümlelerin içinde buluruz ve sürekli kendimizi sorgulamamızı sağlar.Önemsizim, işe yaramazım ,yaşama dair amaçım yok ,çaresiz ve umutsuzum ,yaşama sunacak değerli hiçbir şeyim yok.Bütün bunlar kafamızın içinde dolaşmaya başladığında öz-değerimiz zedelenmiş olabiliyor. Değersizlik, kişinin kendisini önemsiz veya amacı yokmuş gibi hissetmesine neden olabilecek bir duygudur ve duygusal sağlığında oldukça olumsuz etkilere sebep olabilir. Öz-değer, kendimize ne kadar değer verdiğimize dair bir inançtır ve özsaygı ile çok yakından ilişkilidir. Çünkü özsaygı, kendimizi nasıl gördüğümüzün, nasıl algıladığımızın ve ne şekilde değerlendirdiğimizin hayatımıza yansımasıdır. Yani, içsel olarak değersiz hissediyorsanız, yalnızca özsaygınızı geliştirmek yeterli olamayacaktır.Bunun altına yatan sebepleri öncelikle bulmak gerekir örneğin çocukluk döneminde aileden gelen eleştirici yetiştirme tarzı ya da mükemmelliyetçilik ve daha pek çok sebebi olabilir kaynağına ulaşmadan hikayenizi bilmeden yüzeysel şekilde söylüyorum bunları ayrıca bu durum ilişkilerinize de yansıyabilir ve İlişkilerde uzaklığı oluşturabilir ve aynı şekilde sizinde uzaklaşmanıza sebep olabilir . Özellikle işler istediğiniz gibi gitmediğinde, büyük resme çok fazla odaklanmak, kendinizi çok küçük hissetmenize neden olabilir. Herkes hata yapar. Mükemmellik için çabalamak ve kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak yerine, ne kadar benzersiz olduğunuza odaklanmayı seçmeliyiz. Başarısızlık şeması, mutlak anlamda başarısız olduğunuza dair içsel bir inanç taşıdığınız yapıdır. Başarısızlık şemasına sahipseniz, kariyer, para, statü, eğitim gibi alanlarda başkalarına oranla başarısız olduğunuza ve bundan sonra da başarısız olacağınıza dair içsel bir inanç taşırsınız. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırdığınızda diğerlerinden daha az başarılı ya da doğal olarak başarıya ulaşma yoksunu olarak algılarsınız. Burada söz konusu olan gerçek bir başarısızlık olabileceği gibi, gerçek başarılarınıza rağmen kendinizi başarısız olarak algılamak da olabilir. Yani bütün bunlar aslında kendinizin otomatik düşüncelerini oluşturmaktadır . İyi akşamlar diliyorum ✨
Silinmiş UZMAN