kaygı

R... K... - 8 ay önce
Merhaba Ayşe Beyza Hanım, Hayatımı yoluna koymaya çalıştığım şu dönemlerde, her şeyin üst üste geldiğini düşünerek kendimi sıkışmış gibi hissediyorum. Mesleki olarak gelmek istediğim konumu hedefledim ve bunun üzerine yoğunlaştım. Ne yapmam gerekiyorsa yapıyorum; sınavlar, kurslar vs. Aynı zamanda kendi sektörümün farklı bir alanında çalışıyorum maddi kaynak için. Tüm bunları yaparken aileme ve yakın çevreme zaman ayırmaya çalışıyorum ama kendimi bütün bunlara yetemiyormuşum gibi hissediyorum. Bütün bu emeklerin, çalışmanın karşılığını alamazsam diye de sürekli kaygılanıyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
Ayşe Beyza ARIK
Uzmanın Cevabı: Merhaba, Rabia Hanım Yazdıklarınızdan yola çıkarak; geleceğiniz için çok fazla fedakarlık yaptığınızı- yapmaya devam ettiğinizi , bunları yaparken kendinize ve çevrenize gereken önemi veremediğinizi ve asıl sizi kaygılandıran şeyin 'bu kadar fedakarlık yapıyorum ya hedeflediklerime ulaşamazsam' düşüncesi olduğunu görüyorum. Kaygının aslında çok yüksek işlevi vardır. Örneğin geleceğiniz için kaygılanmanız ve bu sebeple bu gün gelecek için adım atmanız kaygının sizin hayatınıza pozitif etkisine bir örnek sunarken gerektiğinden fazla kaygılı olmanız durumunda, gelecek için aşırı kaygılı olmanız bu sebeple düşüncelerinizin daha olumsuz olması ve bu gün bile aşırı kaygıdan dolayı gelecek için ilk adımı atamamanız kaygının hayatınıza olumsuz örneklerinden biridir. Size bunlardan yola çıkarak şu soruyu sormak istiyorum. Ailenize ve kendinize yetmenizi belirleyen sınır nedir ? Bu saatle ölçülebilir bir şey mi? Bir saat kendimle kalmak bana yetiyor gibi. Yoksa o an yaptığınız şeyle mi ilgili ? Ailemle koyu bir sohbet bana iyi geliyor gibi. Öncelikle kendinizi gözlemlenizi ve asıl ihtiyacınız olan şeyin ne olduğunu anlamızı daha sonrasında ne kadar yoğun bir süreçten geçersek geçelim önceliğin her zaman kendiniz olduğunu unutmamanızı ve şu andaki ihtiyaçlarınızın gelecekteki beklentilerinizden daha az önemsiz olmadığını hatırlatmak isterim. Bunları yapmanıza rağmen kaygılı durumunuzda bir azalma gözlemlemiyor ve bu durum sizin günlük işlevinizi bozmaya devam ederse yardım almanızı öneririm. Sevgilerle
Danışan
Yanıtınız için çok teşekkür ederim Beyza Hanım. Aileme, sevdiklerime ve kendime yetmemi belirleyen sınır onlarla veya kendim için yapmaktan keyif aldığım aktiviteleri aklımda bir şey kalmadan o anın tadını çıkararak yapmak. Elbette zaman olarakta bunların kısa süreli olması da böyle hissetmeme neden olabiliyor. Onlarla iken aklımda başka bir konu, iş kalınca; o anı yaşayamıyormuşum gibi, hissediyorum. Sevgilerle.
Ayşe Beyza ARIK
Uzmanın Cevabı: Size bir soru yöneltmek istiyorum. Hayatınızda bir şey değişti ve size neyin değiştiği hakkında bilgi verilmedi. Bir gün kendinizle vakit geçiriyorsunuz. dinleniyorsunuz ya da ailenizle vakit geçiriyorsunuz ve farkettiniz ki o anı doyasıya yaşıyor ve sadece o ana odaklanıyorsunuz, aklınızdan geçmiş veye gelecekle ilgili hiç bir olumsuz düşünce geçmiyor. Rabia Hanım sizce hayatınızda ne değişmiş olabilir?
Ayşe Beyza ARIK
Ayşe Beyza ARIK
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Sınav Kaygısı ile İlgili Sorunlar, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk