2. Kaygı
  3. Sosyal fobi ve kekemelik

Sosyal fobi ve kekemelik

Huseyn - 2 yıl önce
Merhaba ben Hüseyn 18 yaşındayım. Az da olsa kekemeligim var ama hayatıma etkisi biraz fazla bununla birlikte sosyal fobimin ola bilecegindem subheleniyorum asperger da ola bilir. Kekemelik sorunum icin konuşma terapistinden terapi almayı düşünuyorum ve psikolojik sorunlarım icinde bir psikologdan terapi almak istiyorum. Sormak istediğim şey sizce doğru bir şekilde iletişim kura bilirmiyiz? yoksa bir psikologdan terapi almadan once kekemeliğimi mi duzeltmeliyim?
Elif TERZIKÖY
Uzmanın Cevabı: Merhaba Konuşma probleminiz ne derecede olursa olsun tüm psikologlar size yardım edebilecek düzeyde eğitim almışlardır. Yani önce probleminizi ortadan kaldırmaya çalışmanıza gerek yok. Özellikle sosyal kaygı ve konuşma bozukluklarıyla ilgilenen bir psikoloğu seçmenizi de tavsiye ederim. Sosyal kaygı zaten bizim alanımız olmakla birlikte pek çok psikolog konuşma bozukluklarıyla da çalışmaktadır.
Elif TERZIKÖY
Uzman Psikolog
Uzmanlıklar: Ölüm/Kriz ve Yas Süreci, Travma ve İlişkili Bozukluklar, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları