2. Kaygı
  3. Sürekli hale gelen endişe

Sürekli hale gelen endişe

Danışan - NaN saniye önce
Merhaba. Ben YKB ve depresyon teşhisiyle tedavi görmekteyim. Kullandığım antidepresan ağlama ataklarını ve çökmüş hissini epey azaltıyor. Fakat ben günün tamamına yakın bir kısmında içten içe hep kaygı halindeyim. Sürekli yapmadığım eksik yaptığım veya yanlış yaptığım bir şey veya bir problem olacakmış hissini yaşıyorum. Bu ilaçlı tedavi ile henüz fayda goremedigim kısım. Bu konuda ne tavsiye edersiniz?
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, psikiyatrik ilaçlar özellikle yaygın kaygı bozukluğu gibi teşhislerde semptomatik azalmalar konusunda çok fazda gösterir. Fakat ilaçla eş zamanlı olarak terapi desteği alarak buna asıl sebep olan şeyi çözebilirsiniz. Aksi bir durumda ilacı bıraktığınız zaman aynı durumları yaşama olasılığınız artma ihtimali olur. Özellikle saydığınız bu konularda maalesef ilaçlarda pek etki göstermez ve köklü keşifler gerektirir. Size neyin, hangi yaşanmışlıkların böyle hissettirdiğini önemlidir. Ve bu hislerin altında yatan duygu ve düşünceler, olaylar üzerinden ilerlemek gerekir. Bahsettiğiniz eksik yapmışlık hissi ya da her an problem olacakmış hissi bunlar birer semptom aslında ve neyin sebep olduğunu bilinmeden ne yapmanız gerektiğini de bilemeyiz. Yapmanız gereken şeylerse şu şekilde olmuyo maalesef, bundan sonra böyle yapın bunlar geçicek şeklinde değil de seanslar eşliğinde yavaş yavaş sindirerek bu hislerin altında yatan asıl sıkıntıları bir şekilde çözümlemeye çalışılır.
Ezgi ÖZTÜRK
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları