1. Soru Sor
  2. Kaygı
  3. Trafik Kaygısı

Trafik Kaygısı

Ashley Spinelli - 12 ay önce
Merhaba Ayşe Hanım, uzun süredir hayatımın çeşitli aşamalarında yer yer anksiyete ile mücadele ediyorum. Aktif olarak araç kullandığım 3 yıllık süre zarfında yine zaman zaman yaşadığım beni zorlayan hatta çevremdekileri de huzursuz hissettiren kaygı durumları yaşıyorum. Bir yere gitmeden önce güzergahı park durumunu yoğun düşünüp çoğu zaman aracımla gitmekten vazgeçtiğim oluyor. Yol boyunca hep tetikte, gergin ve korkulu olduğum zamanlar da oluyor. Özellikle yolcu koltuğunda birileri var iken kaygım daha çok artıyor. Kendimi kurtardığım birkaç kaza pozisyonundan sonra biraz daha oluruna bıraktığım anlar oldu ama tamamen sonlandıramadım kaygımı. Bu nedenle benim gerginliğimi anlayan yolcular da gergin oluyor. Bu kaygımı kontrol etmem, hafifletmem ya da gidermem ile ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?
Ayşe Beyza ARIK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, Öncelikle size kaygı yaratan durumu tanımlanızı ve bu durumun nasıl gelişmiş olabileceğini düşünmenizi, daha sonra kaygı yaratan ana etkenin üzerine gitmenizi istiyorum. Bu sizin anlattıklarınızdan yola çıkarak örnek verecek olursam; şu an en dayanabildiğiniz yerin bir kademe üstünde trafiğe çıkmak , çıktığınız trafikte oluşan kaygı nedeniyle vücudundaki bedensel belirtilerin üstüne gitmek, o an senin dikkatini dağıtan trafikten kaygılanmamanı sağlayan yani sana güvenlik işareti veren ( örneğin arabada yalnızım kalabalık olsa daha tehlikeli olur düşüncesi , seni sakinleştiren bir müzik açmak vb. gibi) şeyleri ortadan kaldırmak. Bunları yapmanız ve ayrıca şu sorulara yanıt vermeniz. Şu an size söylediğim şeyler size neler düşündürüyor? Abartılmış risk algısı barındırıyor mu? Felaketleştirme var mı? Bu sorulara nesnel ve kanıt temelli cevap vermek. Adım adım kaygı yaratmayan durumdan kaygı yaratan duruma seviye atlayarak ilerliyoruz, bir anda kendimizi bize aşırı kaygı yaratacak duruma atmıyoruz. Bunları yapıyorsunuz fakat kaygı durumunuzda bir değişim olmuyorsa bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim. Sevgilerle,
Danışan
Teşekkür ederim Ayşe Beyza Hanım, düşünce sistemimi düzenlemek için tavsiyelerinizi uygulamaya çalışacağım. Olumlu etkilerini göreceğime inanıyorum. İyi çalışmalar dilerim, sağlık ve sevgi ile kalın.
Ayşe Beyza ARIK
Ayşe Beyza ARIK
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Özgüven ve Yeterlilik Sorunları, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresif Bozukluklar