2. Kendim
  3. Ani duygu değişikliği

Ani duygu değişikliği

M... Ö... - 19 ay önce
Durduk yere birden sebepsiz ağlıyorum. Birseye karar veriyorum kesin bu olacak diyorum. Arkamı dönüyorum tam tersini yapıyorum sonra pişman oluyorum. Aldığım kararlar hakkında kararsız kalıyorum. Hiç yapmadığım bise idi 6 ay kadar yaşıyorum bu durumu. Psikiyatriye mi psikoloğa mi başvurmam lazim bu durumla ilgili çözemedim.
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhaba Mehmet Bey, Bilişsel Davranışçı Terapi’ye göre duygularımızın kaynağı düşüncelerimizdir. Ani duygu değişimleri olarak ifade ettiğiniz durum ani düşünce değişiklikleri olabilir. Düşünceler zihnimize takip edemeyeceğimiz bir hızla akar bunlardan bazıları olumsuz otomatik düşünceler diye tabir ettiğimiz, danışma sebebi duygunun kaynağı olan düşüncelerdir. Terapide bu düşünceleri tespit eder, yeniden çerçeveler ve ilerleyen süreçte de bu düşüncelerin kaynağı olan temel inançlarınızı bulup, fark etmenizi ve bu inançları düzenlemenizi sağlayacak teknik ve yöntemler uygularız, psikologların görev tanımı bu süreci takip etmektir. Kesin tanı ve teşhis koyma yetkisi psikiyatristlere aittir. Bu sebepten psikoloğa gelen danışanları öncelikle bir hekim değerlendirmesi için psikiyatriste yönlendirmek mesleki gerekliliktir. Dolayısı ile öncelikle bir psikiyatriste konu ile ilgili danışmanızı öneririm. Psikolog ile sürecinizi psikiyatri muayenesinden geçtikten sonra başlatabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Silinmiş UZMAN