2. Kendim
  3. Aşırı duygu değişimleri

Aşırı duygu değişimleri

B... Y... - 20 ay önce
Merhaba. Duygularım çok ama çok fazla ciddi düzeyde ve çok hızlı değişiyor. Duygu değişimlerim etrafımdakilere farklı davranmama yol açıyor ve bunu engelleyemiyorum. Biraz önce aşırı öfkeli hissediyordum ama şimdi ağlamaklıyım, öfkeli hissetmeden önce de aşırı enerjik hissediyordum. Ve bu duygu değişimleri birkaç saatte bir oluyor. Duygu değişimlerimle başa çıkmakta zorlanıyorum ve yakın ilişkilerimi olumsuz etkiliyor. Bu dalgalanmalar bu kadar artmadan önce çok fazla depresif hissediyordum. Kendime zarar verecek ve hatta intihar edecek kadar çok. Acaba bir çeşit duygu durum bozukluğu mu bu yaşadıklarım yada depresyonun bir etkisi mi?
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhaba, gün içerisinde her birimiz duygusal dalgalanmalar yaşayabiliyoruz ama bu noktada ayırt edici olması açısından kendinize şu soruyu yöneltebilirsiniz; "Bu duygumun gerçek bir sebebi var mı?" Örneğin, o an için depresif hissetmenize neden olacak bir olay yaşamadan kendinizi depresif bir ruh halinde içinde mi buluyorsunuz? Eğer duygularınıza bir sebep göstermekte zorlanıyorsanız, küçük sebepler olsa bile yine de tepkilerinizin bu sebeplere karşı aşırı olduğunu düşünüyorsanız ve bu duygular aniden gelişip aniden kayboluyorsa buna sadece duygusal dalgalanma demek doğru olmayacaktır; psikolojik bir destek almanızı öneririm. Sebepleriniz oluyorsa da duygularınızı yönetmek ve ilişkilerinize yansıması açısından bir destek almanızda fayda olacaktır.
Silinmiş UZMAN