2. Kendim
  3. Çok düşünme kafaya takma vs

Çok düşünme kafaya takma vs

... ... - NaN saniye önce
Merhaba, Gün içinde sosyal ortamda konuşkan, sosyal dominant ve eğlenceli olduğum anları akşam detaylı analiz ediyorum ve kendimi eleştiriyorum. Diğer insanlar tarafından hoş karşılanmamıştır, gereksiz şaka yaptım takıldım insanlara. Çok çocuksu ve patavatsızdım vs vs vs diye kendimi eleştiri bombardımanına tutuyorum. Anı yaşarken çok keyif alıyorum halbuki. Kötü bir niyetim de yok ama insanlar ya yanlış değerlendirdiyseler beni diye içim içimi yiyor. İnsanlarla yakın derin ilişkiler kurmak istiyorum ama sürekli kaçak oynuyorum çok iletişim kendimi daha çok eleştirmem anlamına geliyor. 28 yaşındayim ama çocuk gibiyim diye kendimi azarliyorum böyle mutluyum aslinda ama benim gibiler üzülür, iş hayatinda despot olmaliyim diye kendimi zorluyorum. Yapamayinca da kendime eziyet ediyorum. Tam tersi durumlar da oluyor. Ben kararında bir insan olmak istiyorum ama aşırıyım gibi geliyor.Beynim beni yoruyor gerçekten. Bu sorun neden kaynaklanıyor veya adı nedir?
Zehra KITAY
Uzmanın Cevabı: Merhaba, kendinizi tün benliğiniz ve kişiliğinizle kabul etmeniz hem daha özgüvenli hem de kendinizle barışık olmanızı sağlar. Kişilik özellikleriniz yani gerçek siz ile kafanızda oluşturmuş olduğunuz yetişkin profili birbirine uymayınca kendinizi eleştiriyorsunuz. Bu da kaygınızı artırıyor. Kendinize şu soruyu sorun: Bu işin bir doğrusu-yanlışı var mı? Yoksa zaten her insan birbirinden farklı kişiliklerde ve kendine has mı? Kafanızdaki doğru(!) yetişkin profili nasıl oluştu? Farkında olmadan bununla ilgili çevrenizden bir manipülasyona veya yönlendirmeye maruz kalmış olabilir misiniz? Daha detaylı bir değerlendirme için terapi almanızı tavsiye ederim.
Zehra KITAY
Psikolog
Uzmanlıklar: Panik Atak, Depresif Bozukluklar, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları