2. Kendim
  3. Dış Görünüş Takıntısı

Dış Görünüş Takıntısı

C... O... - 21 ay önce
Merhaba, ben 22 yaşında bir öğrenciyim. Dış görünüşümle ilgili yoğun kaygılarım var. Genel olarak insanlar tarafından tatlı bulunan biriyim. Sürekli insanlar beni geçmişte daha tatlı buluyordu, zamanla sempatik görünüşümü yitirdim mi acaba diye düşünüyorum. Bir kişiden bile bu yönde iltifat almadığımda acaba bir şey oldu da iticileştim mi diye düşünüyorum, bu yüzden yeni insanlarla tanışmak ve kalabalık ortamlara girmek benim için çok zorlaşmaya başladı. İş hayatına başlayınca kimse bana iltifat etmeyecek, etmezlerse ne yaparım diye kaygılanıyorum. Bu durumun hayatımı ve günlük yaşantımı ciddi oranda etkilediğini biliyorum. Hatta bazen ''geçen yıl şöyle bir günah işlemiştim, o yüzden antipatikleştim'' diye bile düşünüyorum, kendi kendime kuruntu yapıyorum. Bu durumda bana ne önerirsiniz? Benim yaşımdaki bir genç kız için normal bir durum mu?
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhaba C... hanım, öncelikle bulunduğunuz durumun normal-anormal şeklinde tabir edemeyebiliriz ancak bu durumun sizin yaşam kalitenizi düşürdüğü aşikar. Düşüncelerinizi hissettiklerinizi ve davranışlarınızı ifade edişiniz bulunduğunuz durumu objektif olarak değerlendirebildiğinizi göstermekle birlikte bir çözüm arayışı içinde olduğunuzu hissettirmekte. Kuruntu vb. olarak adlandırdığınız durumlar bir çoğumuzun yaşadığı dönem dönem artan sıklığı ve değişen şekliyle yaşam kalitemizi düşürmektedir. Her genç kız da diğer bireyler gibi bu durumu yaşayabilir. Önceliğimizse yaşam kalitemizi düşüren durumları tespit edip sizin isteğiniz doğrultusunda değiştirmektir. Psikolojik danışmanlık bir çözüm yolu sunma olmaması sebebiyle size öneride bulunamayacağım. İsterseniz sizin yaşam kalitenizi düşüren düşüncelerinizi birlikte yol alarak keşfedebilir ve değiştirebiliriz. Sizin hayatınızı zorlaştıran durumları birlikte keşfedebilmek için tanımlanmış randevu saatimi alarak sürece başlayabiliriz.
Silinmiş UZMAN