2. Kendim
  3. Döngüden nasıl kurtulurum?

Döngüden nasıl kurtulurum?

M... D... - NaN saniye önce
Merhabalar ilk öncelikle Sorunum 1 haftadır var gün geçtikçe hafifledi ve kendimi daha iyi hissediyorum ama bir daha olur korkusuyla yaşıyorum olursa ne gibi yol izlemeliyim? Sorun arkadaşımın apandisit ameliyatı olmasıyla başladı ameliyat korkum olduğu için kafaya taktım bende de varsa diyerek ve gün geçtikçe vücudum da ağrı olmaya başladı sağ tarafında ve iyice korkmaya başladım ama hiç bir belirti yoktu ağrıdan başka en son korkumu yenip doktora gideceğim dediğim gün ağrılarım hafifledi ve hatta akşamına doğru kesildi anlayamadım ama o günün gecesinde bu sefer uyurken kalbime vurdu stres ve kalbim sanki bir anda duracak veya ritmi bozulacak diye korkmaya başladım uyuyamadım yatakta 5 saat zaman geçirdikten sonra zoraki uyuyabildim 5 saat gibi kısa süre uyudum ve kalktım en sonunda etrafım ile paylaştım bu konuyu bana kafana takma apandisit olsan bile çok kolay ameliyat 20 dakika sürüyor falan dediler biraz moral verdiler ve dışarıda takıldım ve cidden biraz iyi geldi rahatladım normalde gülemiyordum kimseyle konuşma isteği gelmiyordu ama o günden sonra gülmeye ve konuşma isteğim geri geldi şu an bugün 15.05.2022 tairih itibari ile daha iyiyim dün gece rahatlatıcı müzik açarak uyudum 1 saat içinde uykuya daldım diğer günlere göre daha iyidi ve 7,8 saat uyudum iştahım falan yoktu bugün daha iyi hissettim ve yedim ama halen sorun birazcık da olsa devam ediyor ara ara kafama yine takıyorum böyle değişik yerlerde ağrılarım oluyor sırtım da belimde falan ama 5 dakika sürmeden beynimde ki düşünceyi atınca geçiyor bunu tamamıyla nasıl yok edebilirim?
Büşra ŞAHIN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar Murat bey, bedensel herhangi bir bedensel hastalık bulunmadığı halde vücuttaki belirtileri yanlış yorumlayarak, ciddi bir hastalığının olması ya da olacağıyla ilgili yoğun kaygıyla oluşan bir psikiyatrik hastalıktır. Bitmeyen, değişen zaman zaman artan beden ağrılarıyla göze çarpar. Fakat doktor kontrolünde çoğunlukla ağrılarının net ya da ciddi bir sebebi bulunmadığı belirtilir. Hipokondriyazis / hastalık kaygısı bozukluğu olarak isimlendirilir. Beklenmedik olay deneyimi ameliyat ihtimali, hastane ortamı kaygınızı arttırmış olabilir. Kaygılı düşünceler ise bedeninizde bir tepkimeye yol açabilir ama belirttiğiniz gibi negatif düşüncenin gidişi ile birlikte ağrılarda da azalma görülmektedir. Uzman desteği alırsanız probleminizin kökeniniz çözümleyerek daha sürdürülebilir baş etme becerileri bulunabilir.
Büşra ŞAHIN
Uzman Klinik Psikolog
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk, Özgüven ve Yeterlilik Sorunları